Na Kutnohorsku mohou lidé již v těchto dnech koupit na spoustě míst živé stromky. Prodejci stromků se shodují na tom, že nejvíce jde na odbyt kavkazská jedle, stále je v kurzu i borovice černá. Prodejci vánočních stromků ale také jednohlasně tvrdí, že stále méně lidí kupuje smrček, který je nejlevnější. Musí pak však počítat s tím, že méně vydrží.
Lidé při výběru kladou také důraz na výšku stromu. Nejvíce se kupují ty, které jsou vysoké 1,5 až 2 metry.

Dalším důležitým kritériem je i cena stromu. „Obvykle si za strom připlatí mladé rodiny. Ty investují do vánočního stromu klidně i kolem 1500 korun. Záleží jim i na tom, aby byl strom rovný a bohatý,“ uvedl prodejce vánočních stromu u obchodního domu Kaufland. Oproti tomu senioři shánějí mnohdy z finančních důvodů levnější variantu. „Je ale hezké, že jim stále záleží na tom, aby měli živý strom,“ dodal.

Prodejci se taktéž shodují na tom, že ceny stromů zůstaly stejné jako v letech minulých. Například prodejce v ulici Vladislavova v Kutné Hoře se pyšní tím, že své ceny nezměnil už od roku 1999.

Někdy se ale může stát, že vánoční strom, který je koupený již před 10. prosincem, do Štědrého dne nevydrží. Podle prodejce stromů Oldřicha Vyhnánka je nejlepší dát zakoupený strom do kýble s vodou a nechat co ho nejdéle venku. Poté je dobré jej přemístit do chladnější chodby, a až poté do domácnosti, aby strom nezažil jakýsi šok. „Poté může rychleji opadat jehličí,“ dodal Vyhnánek.

Ceny stromů na Kutnohorsku

Kliknutím zvětšíte.

A jak jsou na tom lidé na Kutnohorsku? Upřednostňují stále ještě živý strom, nebo mají na Vánoce umělý? „Bez živého stromečku by to pro mě nebyly Vánoce. Kupuji tradičně borovici, která vydrží krásná až do poloviny ledna,“ uvedla obyvatelka Kutné Hory Marie Zavadská.

Stejně je na tom i Karel Ivánek. „Vánoční stromeček a jeho zdobení má dlouholetou tradici a je nejčastějším symbolem Vánoc. Podle mě nemůže přinést umělý stromeček tu správnou atmosféru Vánoc a nevoní. Malý stromeček si podle mě může dovolit každý. Nemusí to být hned dvoumetrová borovice,“ řekl Karel Ivánek.

Najdou se ale i tací, co nedají dopustit na strom umělý.

Například Jitka Kovářová z Kutné Hory se snaží chránit přírodu. „Kvůli Vánocům se zbytečně kácí stromy. Umělý strom udělá tu stejnou službu a navíc ještě člověk ušetří, protože vydrží minimálně deset let. Navíc stromek nevadne a nepadá z něj jehličí, které pak ženy dlouhé hodiny vybírají z koberce v obývacím pokoji,“ řekla Jitka Kovářová. Ta si myslí, že není vůbec důležité, zda lidé zdobí na Vánoce stromek živý nebo umělý. „Důležité je oslavit tyto svátky spolu se svými blízkými,“ dodala.

Stejného názoru je i Andrea Novotná. „Živý strom je hezký, když ale pak vidím velké množství stromů v lednu u kontejneru, to už mi tolik radostné nepřijde,“ řekla Andrea Novotná. Podle ní stačí do domácnosti umístit jen živou větvičku, která také provoní byt či dům a vytvoří tu správnou vánoční atmosféru.