VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ceny maturitních plesů se zvedly, říkají učitelé středních škol

Kutná Hora – Plesová sezona je v plném proudu. Maturanti a absolventi středních škol už rok dopředu připravují své plesy. Jejich příprava je ovšem náročná nejen časově, ale i finančně.

13.3.2014
SDÍLEJ:

Maturanti z kutnohorského učiliště roztančili v Lorci parketFoto: Lucie Špačková

,,Řekl bych, že náklady na maturitní a absolventské plesy se oproti minulým letům výrazně zvedly," podotkl ředitel Střední odborné školy 
a Středního odborného učiliště řemesel v Kutné Hoře Antonín Hasík. Na žádném plese by se totiž neměl nikdo nudit. „Jednak je poměrně drahý pronájem sálů, kapel a muzikantů, a pak na žádném plese nesmí chybět ani půlnoční překvapení nebo předtančení," řekl dále ředitel školy.

Tradiční plesy dodržuje celá řada škol na Kutnohorsku. „Plesy se plánují daleko dříve, minimálně rok při zamlouvání termínu. Maturanti téměř do konání plesu nevnímají nic jiného, takže i studium. Proto je u nás doporučený termín konání plesu do konce ledna," uvedl Hasíkův zástupce Josef Vavřinec.

Maturitní, popřípadě absolventské plesy jsou příjemné zpestření školního života. Plesů se účastní rodinní příslušníci žáků, zaměstnanci školy, žáci nižších ročníků a bývalí žáci – úspěšní absolventi. Kromě prostorů a hudby je potřeba zajistit i celou řadu dalších záležitostí.
„Všechno záleží především na očekávání samotných maturantů. Ti poslední dobou využívají služeb agentur, které jim vše zajistí," uvedl Josef Vavřinec. Ten s organizací plesů maturantům a absolventům aktivně pomáhá.

Agentury studentům zajistí osvětlení, spoustu efektů, fotografa, pevnou videokameru, aktivní kameru, promítání ze života třídy, ale i už přímo z plesu.

S organizací plesu pomohou agentury

„Agentura pak dále zajistí také moderování plesu, předtančení a půlnoční překvapení," informoval Vavřinec. Důležitá je také choreografie – 
organizace nástupu maturantů. Všechny maturitní a absolventské plesy jsou téměř soběstačné. „Náklady na takový ples většinou uhradí prodej vstupenek a drobný sponzoring," upřesnil zástupce ředitele.

Celková finanční částka na uspořádání jednoho plesu se vyšplhá na sto tisíc korun. „Na tyto plesy škola finančně nepřispívá. Přispívá sdružení rodičů, a to dvě stě korun na jednoho žáka," informoval zástupce ředitele. Pro uspořádání plesu je také velice důležitý výběr prostorů. „Je to především kapacita sálu. Třída se třiceti žáky potřebuje přibližně šest set míst k sezení a případně něco k stání. Samozřejmě je nejlepší prostor na ples 
v místě kde sídlí škola maturantů," uzavřel Josef Vavřinec.

Letošní maturitní ples má za sebou i studentka Gymnázia Jiřího Ortena v Kutné Hoře Michaela Martinová. „Celá organizace plesů je také postavena především hlavně na vzájemné dohodě samotných maturantů. To musím zhodnotit jako nejtěžší úkon," usoudila z předchozí zkušenosti letošní maturantka.

Ples Michaely Martinové se uskutečnil začátkem března v kulturním domě Lorec. 
„I my jsme spolupracovali 
s agenturou, konkrétně s Branišem. Ti nám zajistili i spoustu efektů. O pronájmu sálu jsme jednali s Lucií Rokosovou a celá třída jsme byli spokojeni, že ples dopadl ve skutečnosti lépe, než jsme čekali," řekla studentka.

Tento ples vyšel v přepočtu okolo devadesáti tisíc korun. „Na výběr jsme měli ze dvou kapel a nakonec jsme si vybrali skupinu Peklo z Kolína. Kapela maturanty vyšla okolo třiceti tisíc korun," uvedla dále. Finanční čásku měla tato třída zapůjčenou 
z nadačního fondu školy. Díky prodaným lístkům mohli studenti částku nadačnímu fondu vrátit. „Hodně času nám jako třídě zabralo také hledání sponzorů, kteří nám věnovali do soutěže celkem pět set třicet cen," zdůraznila další úkon Michaela Martinová.

Samozřejmě další důležitou součástí plesu jsou i krásné společenské šaty. „Co mě se týká, své plesové šaty jsem si vybírala na přelomu září a října. Některé mé spolužačky si své šaty vybíraly už někdy 
v dubnu, takže se dá říct, že jsem si je vybrala relativně pozdě," dodala studentka.

Autor: Lucie Špačková

13.3.2014
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Cantica odehrála adventní koncert v kostelíku sv. Bonifáce v Lochách.

KRÁTCE: Cantica odehraje adventní koncert u Matky Boží

Policisté vyjížděli hned ke třem dopravním nehodám

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek 14. listopadu řídila kolem sedmé hodiny ráno řidička vozidla značky Škoda Felicia po silnici číslo 338 ve směru od obce Žaky do obce Čáslav.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Ratajská alej má druhé místo v kraji v soutěži Alej roku 2017

Rataje nad Sázavou - Zámecká alej Rataje je druhou nejhezčí alejí ve Středočeském kraji v rámci soutěže Alej roku 2017. Vítězství v kraji brala alej mezi obcemi Skupice a Huslík, pro kterou hlasovalo 166 příznivců.

Čáslavská základna se nechala inspirovat projektem Ježíškova vnoučata

Čáslav - Příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav se pravidelně zabývají dobročinnými účely. Již od roku 1997 podporuje základna Dětský domov Sázava (dříve Dětský domov Rataje), výtěžky z finančních sbírek věnuje také například Středisku Diakonie Čáslav, Městské nemocnici Čáslav nebo čáslavským základním školám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT