Vysoká úspěšnost žáků u přijímaček ještě neznamená, že taková škola je ta nejlepší. Ze statistických údajů Cermatu totiž nelze přesně zjistit, zda se na přípravě žáka k přijímačkám podílela pouze škola, nebo ho k důležitému kroku připravili, třeba i připlacením soukromého doučování, jeho rodiče.

Jak a podle čeho jsme vybírali nejlepší školy

Co znamenají čísla u škol? Jde o průměrné procento dobře vyřešených úkolů z matematiky nebo českého jazyka žáky na dané škole v přijímacích testech za posledních pět let. Číslo 50.00 tedy znamená, že žáci vyřešili v průměru polovinu přijímacího testu.

Do výběru jsme zahrnuli všechny školy z daného okresu, které měly minimálně 20 žáků v devátých třídách, kteří dělali přijímací testy.

Kvůli relevanci dat jsme se zaměřili pouze na přijímací zkoušky na čtyřletá studia (téměř 90 procent všech) a vynechali jsme přijímačky na víceletá gymnázia.

Zdroj: prijimacky.ai a Cermat

ZŠ ve Žlebech je škola rodinného typu 
Vůbec nejúspěšnějšími v uplynulých pěti letech byli na Kutnohorsku žlebští žáci. Místní základní škola figuruje v tabulkách za okres v obou případech na prvním místě. V testech z češtiny dosáhla průměrně 61,58 procenta a v testech z matematiky 47,17 procenta. „Hodně si zakládáme na tom, že jsme škola rodinného typu. Máme nižší počty žáků, v průměru osm až deset, ke kterým volíme individuální přístup. Je to něco jiného učit ve třídě pětadvacet dětí, nebo deset. Když to řeknu v dobrém, neunikne nám žádný průserář, neschová se v davu,“ okomentovala úspěch vzdělávacího zařízení ve Žlebech jeho ředitelka Marcela Palošová. Důležité je podle ní mít také aprobované učitele.

V Uhlířských Janovicích nabízejí dobrovolnou přípravu 
Do okresního výčtu nejúspěšnějších škol se v obou hlavních předmětech zařadila také Základní škola v Uhlířských Janovicích. „Pro žáky konající přijímací zkoušky na střední školy dlouhodobě organizujeme vždy od září dobrovolnou přípravu. Mohou se přihlásit se český jazyk, matematiku nebo na oba předměty. Příprava je pravidelně vždy každý týden. Podle zájmu probíhá v několika skupinách,“ popsala uhlířskojanovické zkušenosti výchovná a kariérová poradkyně Šárka Šichová.

Celorepublikový průměr při plnění testů z češtiny přesahuje pětapadesát procent, u matematiky je úspěšnost přes jednačtyřicet procent. Přesné důvody, proč jsou některé školy úspěšné a jiné nikoliv, nejsou jasné. „Je třeba analyzovat data a identifikovat přístup úspěšných škol, abychom ho mohli později implementovat i ve školách, které teď tak dobré výsledky nemají,“ uvedl pro Deník ředitel společnosti prijimacky.ai Pavel Osvald.

TOP 5 z Kutnohorska - přijímačky z češtiny

Základní škola Žleby 61,58%
Základní škola Potěhy 60,14%
Základní škola Uhlířské Janovice 57,99%
Základní škola Sadová Čáslav 56,68%
Základní škola Nové Dvory 55,64%

TOP 5 z Kutnohorska - přijímačky z matematiky

Základní škola Žleby 47,17%
Základní škola Masarykova Čáslav 43,13%
Základní škola Nové Dvory 42,32%
Základní škola Uhlířské Janovice 41,98%
Základní škola Suchdol 40,58%
Zdroj: prijimacky.ai a Cermat