Dobrovolníci se rozhodli o prvním únorovém víkendu zorganizovat brigádu a nepořádek odvézt pryč. Vyrazil s nimi i středočeský fotograf Deníků. „Původně jsme chtěli uklízet jinou skládku, zjistili jsme ale, že o sto metrů dál je skládka další. Je tu neskutečný nepořádek. Starý nábytek, elektronika. Velké množství odpadu, pravděpodobně z obecního hřbitova, bylo vysypáno přímo do Klejnárky,“ popsal jeden z dobrovolníků, známý vinař Lukáš Rudolfský.

Dobrovolníkům se podařilo odvézt zhruba třetinu odpadu, kolem osmi tun. Poskytnutím techniky a odvozem a uskladněním materiálu pomohly dvě firmy z regionu.

Podle Rudolfského vedení městyse o celé záležitosti ví, na brigádu prý ale nemělo lidi.

„O žádném úklidu jsme nevěděli. Jestliže je něco v Klejnárce a jejím okolí, je to záležitost Povodí Labe,“ reagovala starostka Vanda Vöröšová na dotaz, zda hodlá městys černou skládku řešit a proč na úklid neposlala nějaké pracovníky.

Povodí Labe si na nepořádek v okolí Klejnárky zřejmě ještě posvítí. „Závod Pardubice jako organizační složka Povodí Labe, která zajišťuje výkon správy předmětného vodního toku, nezaznamenala ani neobdržela žádný ústní nebo písemný podnět, týkající se ukládaného odpadu do Klejnárky,“ uvedla Irena Kvapilová z Povodí Labe, podle které na konci minulého týdne hned po dotazu Kutnohorského deníku následovala kontrola inkriminovaného úseku Klejnárky se závěrem, že nebyl zaznamenán odpad v korytě vodního toku.

„V době pochůzky byl však zaznamenán ne zcela pořádek na pozemku ve vlastnictví obce, který sousedí s pozemkem koryta vodního toku. V tomto týdnu na tento stav obec upozorníme, a to s ohledem na skutečnost, že část pozemků se nachází v aktivní zóně záplavového území toku Klejnárka,“ zdůraznila Kvapilová.

Na nepořádek si stěžují i obyvatelé městyse. „Nejhorší nepořádek je ve dvoře vedle zámku. Především stavební firmy tam vozí kdeco, aby za uložení odpadu nemusely platit. Zákon je v tomto ohledu špatně nastavený, když firmy nemusí dokládat, jak se odpadu zbavují,“ poznamenal jeden z místních kritiků.

Dobrovolníci se nyní chystají na další úklid. „Děláme pravidelně i úklid kolem našich vinic. Zrovna o minulém víkendu jsme tam nešli čtyři pneumatiky a monitor. Lidi prostě vezmou odpad a vysypou ho do škarpy, mají to jak národní sport,“ uzavřel Rudolfský.