Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černínskou školu zavřeli hned dvakrát

Černíny - První myšlenka založit školu v Černínech přišla již v roce 1893, kdy s ní přišel tehdejší rolník Josef Peroutka společně se starostou Josefem Růthem.

17.6.2016
SDÍLEJ:

Takto vypadali žáci školy v Černínách na konci školního roku 1926. Na fotografii jsou se svou učitelkou Marií Doležalovou. Foto: Archiv obce

Počet obyvatel zde stále rostl. V roce 1898 jich zde bydlelo celkem 281, proto místní usilovali o zřízení školy ještě intenzivněji. Do nejbližší školy ve Zbraslavicích to měly děti pět kilometrů a zejména ty menší se dostávaly do výuky jen velice obtížně.

O pár let později se zdejším občanům podařilo získat povolení na stavbu jednotřídní školy. Za vhodný prostor byla zvolena zahrada, která patřila k domu číslo 22. Plán na výstavbu školy zhotovil Václav Čáslavský a byl položen základní kámen ke zdejší jednotřídní škole. Ten vysvětil kaplan Tomáš Koutník ze Zbraslavic. Školu se podařilo dokončit ještě ve stejném roce a 8. října 1899 zahájil ve školní síni první vyučování v Černínách farář ze Zbraslavic František Ill.

První školní rok

První školní rok docházelo do zdejší školy padesát dětí. O pár let později jejich počet ještě vzrostl a v roce 1903 se v Černínech učilo 58 žáků. Aby bylo vyučování pro děti zábavné, tak se pořádaly i školní výlety. Jeden z nich se uskutečnil například v roce 1905, kdy se všichni žáci vydali společně s učitelem k rybníku Vidlák. Těžké období druhé světové války a dobu bezprostředně po ní škola přečkala a zůstala i nadále funkční.

Loutková představení

Zajímavostí bylo, že zatímco se přes týden v budově učilo, neděle v zimním období zde patřily kultuře. Pravidelně se zde pořádala loutková představení, na která nedocházely jen místní děti, ale i děti ze ze Štipoklas, Zavadilky a Předbořic. Divadlo ostatně patřilo i k výuce. Učitel s dětmi secvičoval divadelní hry, které se pravidelně hrály. Potěšily tak třeba místní občany v době před Vánoci. Černínští žáci docházeli do školy nejen za výukou, ale i za zábavou. Trávili zde mnoho svého volného času.

Čítárna

Rádi docházeli do čítárny, kde si četli časopisy. Ve dvacátých letech prošla škola také četnými opravami. Některé byly standardní údržbové, jiné zapříčinilo počasí. Ke konci dekády tak musela být opravena střecha, kterou tehdy strhla prudká vichřice. V této době už začalo dětí v černínské škole ubývat. V roce 1929 jich sem docházelo už pouhých 27. Stavy se snižovaly i ve třicátých letech. V roce 1936 nastoupilo do školy pouze 18 dětí.

Žáků byl čím dál méně a tak se v roce 1942 školský výbor rozhodl tuto školu zrušit. Žáci tehdy dokončili školní rok ve Zbraslavicích. O rok později se sice podařilo vyučování v Černínech obnovit, ale škola se udržela už jen několik let. Úplně zrušena byla v roce 1951. Její zdi ale nezchátraly. Dnes v bývalé školní budově sídlí obecní úřad.

Autor: Diana Kovandová

17.6.2016
SDÍLEJ:
František Hakl s trofejí pro mistry světa v malém fotbale, kterou s českou reprezentací vybojoval v Tunisku.

Zlatý šampion Hakl věří, že vítěznou atmosféru přenese i do Benátek

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Odstartoval první ročník festivalu Start Fest

Kutná Hora /FOTOGALERIE/ - Žádný začátek není snadný a v umění toto tvrzení platí dvojnásob, právě z toho důvodu vznikl festival Start Fest. Ten si, jak už je z názvu patrné, klade za cíl pomoci mladým umělcům odstartovat jejich kariéru. V Kutné Hoře se festival Start Fest konal poprvé v pátek 14. října v kutnohorském Planet Music clubu. Publiku se představilo několik kapel a svou tvorbu na společné výstavě odprezentovali také mladí fotografové.

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Březová /FOTOGALERIE/ - Společné setkání dětí, rodičů i organizátorů projektu Putovní olympiády mateřských škol se uskutečnilo v sobotu 14. října v krásném prostředí zábavného parku Heroland, v Březové u Kutné Hory při příležitosti ukončení pátého ročníku projektu spolupráce, který realizuje MAS Lípa pro venkov společně s partnerskou MAS Zálabí.

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení