„V současné době se připravují podklady pro výběrové řízení na dodavatele stavby, které bude vyhlášeno do 10. dubna,“ uvedl vedoucí investičního oddělení Městského úřadu Kutná Hora Jiří Janál. Samotné opravy by pak měly začít, pokud půjde vše podle plánů, v polovině tohoto roku.

Vloni se uskutečnily v České ulici potřebné práce na vodovodu, kanalizaci a plynovodu. Letos dokončí všechny povrchové práce, tedy nové chodníky a silnice.

Čtěte: Začal jarní úklid, ke slovu přijdou košťata i stroje

Projektovaná částka oprav České ulice činí v tuto chvíli přibližně 9,5 milionu korun. „Reálná částka se odvodí od velikosti potřeby nákupu dlažby,“ dodal Janál. Jednou z podmínek odboru památkové péče bylo, že bude ulice dlážděná, a to včetně chodníků.

Právě při nákupu dlažby bude velká částka ušetřena. „Dlažbu na vozovku jsme ušetřili při obnově ulic Čáslavská a Mincířská,“ uvedl starosta Kutné Hory Martin Starý. Je možné, že si Město Kutná Hora nakonec s ušetřenou dlažbou vystačí, případně dokoupí jen malé množství. Než v ulici dokončí všechny potřebné úpravy, na tři až čtyři měsíce bude uzavřena. S tím budou opět spojená i dopravní omezení. Přibližně z osmdesáti procent času bude ulice pro řidiče osobních automobilů uzavřena úplně.

Obrazem: Punkové legendy rozpálily křesetickou sokolovnu

Město Kutná Hora chce ulehčit život nejen obyvatelům České, ale i řidičům. Zváží tudíž také variantu, kdy by byla uzavřena určitý čas horní polovina ulice, zatímco spodní bude průjezdná.

Na konečně úpravy se těší Jana Martinová, která zde bydlí. „Projíždím tady téměř každý den s kočárkem. Silnice i chodníky jsou v žalostném stavu,“ povzdychla si Martinová. Doufá, že bude dodržen termín dokončení oprav. „Loni nám slibovali uzavření ulice na dva až tři měsíce. Ve skutečnosti nám ale komplikovalo život delší dobu,“ dodala.

Nepřehlédněte: Dačického dům je stavba roku