Rozhodně jedna z těch nejméně schůdných cest na cestě do Valdštejnského paláce.

Na billboardech u silnice si totiž podají ruce čtyři známé politické matadorky s regionálními nováčky.

Že by mediálně protřelý kvartet bývalých poslankyň – Michaela Šojdrová (KDU­ČSL), Olga Zubová (DSZ), Jana Volfová (Suverenita) a Lucie Talmanová (ODS) měl výrazný náskok, se rozhodně říci nedá.

Jména jejich soupeřů se totiž stejně často nesou právě kutnohorským regionálním éterem. Ať už se jedná o místostarostu Čáslavi Jaroslava Strnada (ČSSD) nebo kutnohorskou zastupitelku Marii Matyášovou (SPO – Zemanovci), bývalého starostu Petrovic I, včelaře a myslivce Stanislava Veselého (KSČM) či chirurga kutnohorské nemocnice Zdeňka Nováčka (TOP 09).

Kandidát Strany svobodných občanů ekonom Milan Vodička z Říčan přitom příliš nespadá ani do jedné ze zmiňovaných kategorií.

Právě bývalé poslankyně Lucie Talmanová a Michaela Šojdrová si přitom musely své regionální kořeny nechat pomalu vyklíčit. I když podle Talmanové pro reálnou náplň práce senátora, to není to nejpodstatnější.

Lucie Talmanová nicméně relaxuje na chatě v obci Útěchvosty, Michaela Šojdrová zde prý má přátele a lidi, kteří jí jako kandidátce věří.

„Chci dotáhnout projekt vysokoškolského studia v Kutné Hoře do úspěšného konce. Chci být při tom, až se konečně uskuteční obnova parku na Kačině, protože studii této rekonstrukce jsem dělala jako svoji diplomovou práci v roce 1985. Kutná Hora je skutečná perla, bohužel trochu opomíjená. Chci jí pomoci vyzvednout na výsluní,“ vyjmenovala cíle své případné senátorské mise na Kutnohorsku Michaela Šojdrová.

Současným senátorem za Kutnohorsko je Bedřich Moldan. Ten však za ODS již kandidovat nehodlá. „Nekandidovat na Kutnohorsku jsem se rozhodl již před časem a mé rozhodnutí je v této věci konečné. To, jak jsem se rozhodl, nikterak nesouvisí s nezájmem o můj senátní obvod,“ poznamenal před časem Moldan.

Občansko demokratický senátor byl v regionu znám například svými aktivitami v ekologickém sdružení Sázava 21, které založil společně se starostou Kácova Jaroslavem Buchalem. Ani on přitom nepocházel z Kutnohorska. Kraj mu prý za léta senátorování přirostl k srdci.