Kolokvium uspořádá při příležitosti 80. výročí okupace Československa a odchodu elitních zpravodajců do Británie město Čáslav, Vojenské zpravodajství ministerstva obrany ČR, Včela čáslavská, Dusíkovo divadlo a spolek Třiatřicet.

„Vycházíme z toho, že udělení čestného občanství je oceněním významných životních příběhů občanských postojů a práce lidí, kteří jsou buď rodáky města, nebo občany nebo mají silný osobní vztah k městu, který ve svém životě projevili.  Myslím si, že životní příběh pana generála Františka Moravce takovým bezesporu je,“ vysvětlil starosta města Vlastislav Málek.

Připomněl také, že v letošním roce si připomínáme osmdesáté výročí okupace země a František Moravec patřil mezi ty, kdo 15. března roku 1939 po varování tehdejší vlády opustil spolu s vybranými zpravodajci zemi, aby bojoval proti okupantům v Londýně. Tam se výrazně podílel na přípravě akce Antropoid, jejímž cílem byl atentát na říšského protektora Reinharda Heydricha. V roce 1948 musel opět odejít, působil ve Spojených státech, kde také v roce 1966 zemřel.

„Rodina Františka Moravce také zamýšlí, že by jeho ostatky, které jsou nyní uloženy ve Washingtonu, ráda přemístila do jeho rodného města. Bylo i jeho přáním, aby zde byl pochován,“ prozradil starosta Málek.