Vládnoucí koalice návrh prosadila po dlouhé diskuzi. Chce prý občany motivovat k většímu využívání dlouhodobějších jízdních kupónů. Proti hlasovala opozice, která navýšení ceny o 33 procent považuje za nesolidární.

Starosta: Dlouhodobé kupony se vyplatí

Město navýšením ceny reaguje na krajem schválené zdražení jízdného v Pražské integrované dopravě (PID), které se dotkne zejména krátkodobých jízdenek.

Starosta Lukáš Seifert (ODS) uvedl, že toto je cesta, jak motivovat lidi, aby přecházeli na jízdné předplacené, tedy na měsíční, čtvrtletní nebo roční kupóny. „To se standardně děje, ale v Kutné Hoře se to nedaří. Přitom tyto kupóny jsou mnohem výhodnější a kraj je zdražil pouze o 5 procent,“ upozornil starosta.

Od dubna budou navíc k dispozici také kupony s platností na 10 měsíců, tedy například od září do června, které budou výhodné pro studenty.

Zapečetěné dveře bytu kutnohorského léčitele v domě, kde žil i provozoval svoji praxi.
Zubařka je stále ve vazbě kvůli vraždě manžela. Existují i další oběti?

Opoziční zastupitelé se naopak obávají toho, že kutnohorská VHD přijde o značnou část cestujících, kteří dají přednost automobilům. „Jdeme do velkého rizika. Město si tak přidělá další problémy, například s parkováním,“ argumentoval Vít Šnajdr (Piráti), který přišel s protinávrhem zvýšit cenu jízdného místo navrhovaných 20 na 18 korun.

Nesouhlasně se k návrhu stavěl i Martin Suchánek (Město pro lidi). „Nevidím jediný důvod proč by se mělo zdražovat více jak o inflaci, apeluji proto tady na nějaký sociální rozměr,“ řekl opoziční zastupitel, podle nějž navíc nebyl předložený materiál dostatečně připravený.

Infocentrum na nádraží i nové zastávky

Oblast VHD má v brzké budoucnosti doznat změn. Už na jaře by mělo v Kutné Hoře vzniknout informační centrum na autobusovém nádraží, kde se cestující dozví veškeré informace o jízdném. Bude zde fungovat také prodejní místo, kde si cestující budou moci pořídit Lítačku. Radnice chce rovněž investovat do nových autobusových zastávek.