Cílem bylo soustředit filmovou tvorbu z oblasti sportovního a rekreačního létání, ze sletů a srazů pilotů, příznivců paraglidingu, závěsného a ultralehkého létání. Vlastní projekci filmů s touto tématikou se podařilo zařadit do programu sletu sportovních létajících zařízení na letišti Chabeřice, který zde místní piloti, členové Letecké amatérské asociace, pořádají již několik let. Tak se zrodila akce, která se pod hlavičkou „Festival leteckých amatérských filmů“ těší velkému zájmu odborné veřejnosti i leteckých fandů.

Letošní, v pořadí již třetí ročník potvrdil vzrůstající zájem autorů i diváků. A to nemluvě o těch, kteří své záznamy přinesli v nesestříhaném stavu a potom je mimo soutěžní projekci konzultovali s přítomnými odbornými filmovými lektory. Do programu bylo zařazeno celkem deset soutěžních filmů, které naplnily projekční čas na téměř stočtyřicet minut, další blok v délce celovečerního filmu měla na programu nejúspěšnější díla z minulých ročníků. O tom, že si náš festival zaslouží přídomek celostátní, svědčí skutečnost, že autoři byli z Chebu, Olomouce, Frýdku, Ostravy, Prahy i z naší kutnohorské oblasti.
Fandovství, i to letecké, skutečně nemá časové omezení, věkové rozmezí autorů bylo, stejně jako v minulých létech, od pamětníků až po přicházející generaci. Nejmladšímu autorovi, mimochodem porotou i diváky oceněného filmu „Proč děda zvrací“, bylo teprve dvanáct let. Vtipně postavený dialog v tomto filmu dokazoval, že pohyb ve vzduchu nemusí přinášet vždycky jenom potěšení. Současně potvrzoval skutečnost, že vztah k létání je celoživotní záležitostí a že se nejen získává, ale také i přes koleno dědí. Stejně tak film „Na ptáky jsme krátký“ dokazoval, že ani nechtěný střet se zemí nedokáže trvale odradit od potřeby chvíle svobody v prostoru.

Z oceněných filmů je nutno vyzdvihnout skvělý komentář snímku „Dar křídel“ stejně jako profesionálně zpracovaný dokument „Sága pobeskydských aviatiků“. Z technických zvláštností překvapilo použití malého proudového motoru ve filmu „Turborogalo“, který dokládal, že vynálezeckým pokusům aviatiků zdaleka ještě není odzvoněno. Nelze v krátkosti postihnout celou škálu témat, která byla prezentována na stříbrném plátně, ostatně o to se postarala odborná porota, která v závěru konstatovala vysokou úroveň promítaných filmů i dobré technické zázemí celé akce.

Ocenění si ale zaslouží všichni, kteří se svými díly přišli k veřejné projekci, protože natočení a zpracování filmu, stejně jako létání, vyžaduje nejen velké soustředění, ale i obrovský podíl práce. A přídomek amatérský u obou disciplín je od slova „amare“, milovat, což je na hony vzdáleno pojmu diletantství.
Stejně jako v minulých letech se projekce uskutečnila v promítacím stanu nedaleko u stojánku letadel. Sobotní ráno 11. srpna nás přivítalo mlhou, malou dohledností a nízkými základnami mraků hlášenými i z okolních letišť. A tak stan doslova praskal ve švech a projekce leteckých filmů byla po celé dopoledne téměř jedinou atrakcí. Teprve před polednem, když motorové padáky „Mladých orlů“ rozhýbaly okolní ovzduší a vzápětí přiletěl první letoun z Kolína, se vrátil pořadatelům optimismus. Mimochodem tento letoun byl na všech plakátech a propagačních materiálech letošního sletu a festivalu, a tak neplánovaně a skoro symbolicky otevřel zajímavější část dne. A všem co vydrželi, za podpory dobře zajištěného občerstvení, se nakonec podařilo dočkat slíbeného programu.

A pak už se jen střídavě dívali na plátno a na oblohu a to až do pozdního odpoledne. Večerní přeháňka udělala definitivní tečku za příjemně stráveným dnem, kdy jsme si mohli dopřát chvilku času na sebe i na své přátele.

Ale stejně se ještě po dešti znovu s charakteristickým bručením na obloze objevily motorové padáky a také místní piloti pořádajícího letiště neodolali poslední procházce vzduchem před západem slunce.

Doufáme, že letošní slet v Chabeřicích, konaný pod názvem „Slet pro radost“, přinesl i přes nepřízeň počasí všem účastníkům alespoň trochu spokojenosti. Pozvání na příště, které může být třeba už za týden na některém z dalších leteckých srazů, platí všem, kteří propadli kouzlu pocitu volnosti pohybu ve třetí dimenzi, ale i jeho obdivovatelům.