Předpoklad z covidové etapy, že s cestováním do zahraničí je navěky amen, byl mylný. Ukázalo to ale až čas. Tehdy lidé po celém Česku, kteří měli volné peníze nebo dosáhli na hypotéky, ve víře, že už se k moři nedostanou, kupovali chaty a chalupy. V nebývalé míře sháněli také zahrádky a vlastně jakékoli pozemky s přírodou na dosah. Lukáš Průcha z týmu Vaši makléři, který působí i v Kutné Hoře, vzpomíná na tu éru jako na dobu sklizně. „Zažívali to všichni realitní makléři, chaty a chalupy se rychle prodávaly,“ říká Průcha.

Ceny nemovitostí výrazně klesly, nabídek jsou desítky

Jak se ale později začalo opět cestovat za hranice, statické dovolené na stejném místě mnohým novým majitelům rekreačních nemovitostí přestaly stačit. „Řada lidí dospěla k tomu, že to pro ně nebyla správná cesta a nemovitosti se vrátily do oběhu. V nabídce jich je v současné době dost,“ konstatuje Lukáš Průcha, podle kterého ale ceny chat a chalup mezitím spadly dolů. A to výrazně. „Podle mých zkušeností z posledních zhruba sedmi měsíců šly ceny až o 28 procent dolů, což se ale týká veškeré nabídky na trhu, nejen rekreačních nemovitostí,“ vysvětluje.

Vánoční strom v Kozmicích.
Rozhodli jste! Podívejte se, který vánoční strom bude bojovat v celostátním kole

Silný boom zájmu o chaty, chalupy i veškeré pozemky v době covidu zažila i Martina Mejstříková ze společnosti První Kutnohorské Reality. „Pokles je znatelný a mnohé z tehdy pořízených nemovitostí jsou zpátky v nabídce. Majitelé ale nemají šanci dostat za ně stejnou částku, určitě budou tratit,“ potvrzuje současnou situaci na trhu s rekreačními nemovitostmi Mejstříková. Na Kutnohorsku jsou na konci roku volné desítky nemovitostí, které lze využívat rekreačně. Převládají Zbraslavice a Vlastějovice, v nabídce je například i Malešov, Soběšín, Chlístovice, Samopše a další místa.

Vánočně vyzdobený domek Josefa Dolejšího.
Kutnohorák Josef Dolejší opět vánoční výzdobu nepodcenil, došlo i na novinky

Zima je ovšem na trhu s rekreačními nemovitostmi každoročně spíše dobou stagnace, a tak lze očekávat, že s blížícím se létem alespoň některé z nich najdou kupce. Ceny se nyní na Kutnohorsku pohybují od necelého milionu až po pětinásobek, záleží přitom na lokalitě, velikosti pozemku i stavu nemovitosti. Jde o novostavby i chalupy, které volají po rekonstrukci, kouzelné chaty i na pohled spíše chatrné boudy.

Ilustrační fotoZdroj: Deník.czLevněji než v předchozích letech lze nemovitosti pro volný čas pořídit ve většině krajů. Průměrná chata nebo chalupa v Česku je k mání přibližně za 2,6 milionu korun, ještě na konci minulého roku to přitom byly tři miliony. Současné ceny jsou ovšem stále na hony vzdáleny těm, za které se rekreační nemovitosti prodávaly před pěti lety - na začátku roku 2018 byl cenový průměr 1,2 milionu korun.