„Je třeba především zdůraznit ,že stavba není hotová. V současnosti jsou práce přerušeny. Z důvodu klimatických nebylo před koncem roku provedeno zhutnění dlažby, je tam ale i několik dalších nedostatků, které budou po opětovném zahájení prací odstraněny,“ vysvětlil šéf odboru investic Jiří Janál.

Chodci jsou na skutečnost, že procházejí stavbou, upozorněni výstražnými tabulemi. „Nicméně z jejich hlediska je pohyb po této komunikaci dnes mnohonásobně bezpečnější, osvětlený. Z pohledu stavebníků i města to byl předvánoční dárek pro občany,“ zdůraznil Janál.

Dražší stavba

S otevřením stezky také skončil jednosměrný provoz na silnici, se kterým se museli řidiči potýkat od října. Chodník, díky němuž se obyvatelé Kaňku po mnoha letech dostanou bezpečně „pod kopec,“ je dlouhý 900 metrů. Vybudován byl ze zámkové dlažby a osvětlení, které jej doplňuje, má 36 svítidel LED. „Součástí díla je dále trubní odvodnění, zemní práce na přilehlých příkopech pro odvod vody, vyčištění vodního propustku pod silnicí,a instalace dopravních značek a zábradlí,“ doplnil Janál.

Celý projekt vyšel na 8,6 milionu korun, oproti původním předpokladům stavba prodražila téměř o 123 tisíc korun. Příčin bylo hned několik. „Po zahájení zemních prací se v horní části ukázalo jako nutné provést odvod vody trubním vedením oproti původně navrženému povrchovému odvodu vody. Důvodem bylo ohrožení svahu erozí. Délka potrubního vedení je zhruba dvě stě metrů,“ popsal Janál.

Nemocnice Kutná Hora.
Budoucnost kutnohorské nemocnice má v rukou osm lidí

Stavba se ale prodražila i z jiného důvodu. Na základě požadavků veřejnosti i zastupitelů byl navýšen počet instalovaných značek. V neposlední řadě byla příčinou také chyba v původní dokumentaci – v plánovaném počtu svítidel. Oproti původnímu projektu bylo třeba o devět svítidel víc. „Cenová nabídka dodavatele tudíž byla nižší o cenu chybějících devíti svítidel. O tyto bylo nutné cenu navýšit,“ dodal šéf investic.

Na vybudování stezky pro chodce a cyklisty, která by propojila doposud „odříznuté“ městské části, začala pracovat už minulá radnice. Projekt se ale neobešel bez potíží a posunutí termínů. Také nebylo dlouho jasné, jestli bude jen chodník, nebo půjde o stezku pro chodce a cyklisty, která bude součástí širší koncepce. Vybudována byla v poměrně krátké době, kdy teprve v dubnu 2018 radní schválili zahájení zadávacího řízení na stavební práce. „Chodník z Kaňku do Sedlce je pro nás prioritou,“ řekl tehdy starosta města Josef Viktora (ANO).

Kostnice v Kutné Hoře.
Otevřená kostnice je určená především místním
Uctění památky Jana Palacha
Památku Jana Palacha uctili na základní škole, která nese jeho jméno