VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Chodník z Kaňku do Sedlce je odložen, prý ale bude

Kutná Hora - Chodník bude, chodník nebude. Peníze sem, peníze tam. Tak nějak lze stručně popsat poslední vývoj událostí v souvislosti s plánovaným chodníkem z Kaňku do Sedlce. Ačkoliv to ještě v červnu vypadalo, že se chodník, na který nejen obyvatelé Kaňku čekají přes deset let, začne budovat už letos na podzim, je nyní vše jinak. 

20.9.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník / Lucie Kotrbová

Budovat se začne nejdříve příští rok. Hlavním důvodem je podle šéfa Odboru investic Městského úřadu Kutná Hora Jiřího Janála to, že radnice pozdě obdržela stavební povolení a než se uskuteční všechna potřebná výběrová řízení a dokumentace, „kopnout“ do země se letos zkrátka nestihne. „Získat stavební povolení není vůbec jednoduchý proces. Kupříkladu musíme obeslat všechny dotčené orgány a čekat, aby se k dané věci vyjádřili,“ vysvětil Janál.

I z toho důvodu se městští radní rozhodli, že původně vyčleněné finanční prostředky na chodník Kaňk – Sedlec přesunou na jinou investiční akci, a sice na rekonstrukci ulice Na Náměti. To vyvolalo vlnu nevole nejen mezi členy Osadního výboru Kaňk, ale také mezi opozičními i koaličními zastupiteli. „Není to jen chodník pro Kaňk, ale pro celou Kutnou Horu. Mělo by to mít prioritu,“ řekla předsedkyně Osadního výboru Kaňk Jana Lengerová.

Fakt, že se chodník letos budovat nezačne a z plánované akce se 4,9 milionu přesune na rekonstrukci ulice Na Náměti, ale podle ní není jediným kamenem úrazu. Janě Lengerové vadí i nedostatek komunikace ze strany vedení města. „V červnu jsme měli přislíbeno 7,5 milionu na stavbu chodníku. Myslím si, že když došlo ke změně, tak jsme mohli být informováni a ne se to dozvědět z dalších materiálů,“ doplnila Lengerová s tím, že to nepovažuje za férové jednání jak s osadním výborem, tak s občany.

Právě nedostatek komunikace, nad kterou vyjádřil lítost i místostarosta města Josef Viktora, byla pro opozici důvodem, proč původně nepodpořila přesun prostředků z chodníku „Kaňk“ na investiční položku "Komunikace Na Náměti". Pokud by se tak opravdu stalo, došlo by tak k celkem zapeklité situaci, kdy by se nezačal stavět ani chodník, nebyly by ale uvolněné prostředky ani na „Náměť". „Problémem byla absence komunikace mezi vedením města, radou a zastupitelstvem. V červnu se naprostá většina zastupitelů shodla, že se má bezodkladně začít stavět chodník Sedlec – Kaňk, vyčlenili jsme na to 7,5 milionu korun. Nikdo, starosta, rada, ani úředníci zastupitelům nic neřekli, tři měsíce bylo „ticho“. Po třech měsících, v září, byli zastupitelé postaveni před „hotovou věc“, že chodník letos nebude a peníze na něj se použijí jinde,“ řekl Karel Koubský ml. s tím, chodník Sedlec – Kaňk zůstává zásadní prioritou.

To ostatně zdůraznil i místostarosta Josef Viktora, který se občanům Kaňku omluvil. „Je mi líto, že osadní výbor nemá informace a musejí jít až na zastupitelstvo a tady si stěžovat na neinformovanost,“ řekl Viktora. Podle něj i po přesunu peněz na rekonstrukci ulice Na Náměti, který zastupitelé doslova v posledním tažení minulý týden schválili, zůstane na chodník Kaňk – Sedlec k využití ještě 2,6 milionu korun. „Tyto prostředky budou využity na přípravné práce tak, aby se letos stihla zpracovat prováděcí a projektová dokumentace a vysoutěžit dodavatel stavby,“ doplnil Viktora s tím, že příští rok chodník určitě stát bude. Optimistická je v tomto ohledu i jedna ze členek osadního výboru. „Jsem optimista, takže věřím tomu, že bude,“ řekla Malvína Krepsová.

I ji ale mrzí nedostatečná komunikace ze strany vedení města. „Jsme lidé a leccos bychom dokázali pochopit, nikdo nás ale neinformoval, nezavolal. Museli jsme tedy jako Osadní výbor jít na zasedání zastupitelstva. To je tak trochu plýtvání naším časem,“ dodala Krepsová.

Autor: Hana Kratochvílová

20.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hnutí ANO slaví vítězství ve volbách.
110

Ano? Ano. I když všichni říkáme, že ne

Čáslav vyšla doma naprázdno jak bodově, tak střelecky
35

Čáslav vyšla s Velkými Popovicemi bodově i střelecky naprázdno

Stavebním záměrům v blízkosti obcí vystavila místní referenda stopku

Velké Přílepy – Nechceme, nechceme. Shodné odpovědi poskytli svým radnicím obyvatelé dvou obcí v blízkosti metropole, kteří v referendech se závazným výsledkem konaných souběžně s parlamentárními volbami dostali příležitost vyjádřit se k zamýšleným stavebním záměrům. A nezůstalo to bez ohlasu, který ještě může mít dohru.

Kostel v Bohdanči má novou fresku

Bohdaneč /FOTOGALERIE, AUDIO/ - Přičiněním Jana Mičánka dostal kostel v Bohdanči novou tvář. Po podrobném průzkumu specialistů v různých oborech byly objeveny nové skutečnosti týkající se kostela.

Příznivci rybích specialit si měli v Kácově z čeho vybírat

Kácov /FOTOGALERIE/ - Místní členové Petrova cechu pro zájemce připravili rybářské slavnosti na svém rybochovném zařízení v Račíněvsi. Návštěvníci měli na výběr mnoho lahůdek připravených z ryb. Uzený kapr a pstruh, smažené ryby nebo třeba rybí karbanátek. 

Ze svatby spoluhráče zamířili Sršni pro první venkovní výhru

Vlašim /FOTOGALERIE/ - Hokejisté Kutné Hory mají za sebou další kolo v rámci krajské ligy, ve kterém zavítali do Vlašimi. Sobotní den byl pro Sršně úspěšný, když zvítězili vysoko 7:1.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení