Hlavním úkolem cvičení bylo procvičit operátory protiletadlových raketových kompletů. „My jsme informovali velitele baterie o vzletu letadel a předávali mu signály. Na základě našich zpráv pak zachytávali letouny jako reálné cíle,“ přiblížil nadporučík Radoslav Jančev úlohu čáslavských spojařů při nácviku.

„Společně s čáslavskými kolegy jsme vybrali termín cvičení v období se zvýšenou letovou aktivitou, aby si operátoři co nejvíce procvičili odpalování raket na zachycený cíl,“ řekl poručík Petr Vávra, velitel úkolového uskupení z 252. protiletadlového raketového oddílu Strakonice a dodal: „Reálně se žádné rakety neodpalují, vše se dělá s pomocí cvičných raket. Jde o pasivní systém, kdy operátor cíl zachytí, simuluje odpálení a následně vyhodnotí, zda byl cíl zasažen.“

Společný výcvik trval pět pracovních dnů. „Měli jsme možnost doladit nedostatky z předešlého cvičení, které se konalo v létě tohoto roku,“ podotkl poručík Vávra s tím, že v reálných situacích je důležitá sladěnost a spolupráce jednotlivých druhů vojsk a tu v tomto cvičení čáslavští i strakoničtí vojáci zvládli na jedničku.

Aneta Langerová