Marta Havrdová, provozovatelka hospody v Břežanech I tvrdí, že ačkoli je léto, její hosté chodí kouřit ven neradi. „Hlavně starší lidé nechtějí chodit ven, je jim tam horko,“ řekla a dodala, že ani v dešti se pochopitelně kuřákům ven vůbec nechce. Sama Marta Havrdová je nekuřačka, proto ji vlastně nezakouřená hospoda vyhovuje. Jako hospodská si však myslí, že kouření do hospody k pivu prostě patří. Elektronickou cigaretu prý uvnitř kouří jen jeden z hostů. „Ten ji však používal už před zákazem kouření,“ vysvětlila.

Elektronické cigarety začal se zákazem kouření ve restauraci Barborka nabízet Jiří Horák. Ten přiznal, že zájem o ně prozatím není velký. „Je teplo, kuřáci si chodí s pivem sednout ven, kde kouřit mohou,“ vysvětlil. Myslí si, že situace se změní až přijde zima. „V mrazu lidé nebudou chtít stát s pivem venku,“ dodal. Podle jeho slov kuřáci na zákaz stále nadávají. „Ale zákon je zákon, s tím nic neuděláme,“ uzavřel.

Právě na terase restaurace Barborka si cigaretu vychutnával také Jan Brinza, který prý nechápe, proč zákon majitelům restaurací něco takového přikazuje. „Co budeme dělat v zimě? Budeme chodit olepený náplastmi, které stejně nepomáhají,“ poznamenal sarkasticky. Nelíbí se mu také to, že zákaz platí i pro hudební kluby. Rád si poslechne metalovou muziku a i k ní zkrátka cigareta patří.

Zákaz kouření naopak uvítal nekuřák Vítězslav Holík, který občas navštěvuje stejnou kolínskou restauraci. „Pro mě je zákaz vítaný, alespoň nemusím sedět v zakouřeném prostředí,“ řekl s tím, že je rád, že je uvnitř čistý vzduch. Podle něj si už kuřáci docela zvykli a nové nařízení respektují. S tím však ne všichni kuřáci souhlasí. Například Vladimír Kruliš, který chodí posedět s přáteli na pečecké fotbalové hřiště si prý již několikrát ze zvyku zapálil i uvnitř. „Kamarádi mě vždycky upozornili,“ řekl s tím, že zákaz jako takový mu vzhledem k létu a teplému počasí zatím nijak extra nevadí. „Jen jsem sám zvědavý, jak to bude v zimě,“ poznamenal.

Dana Černá, majitelka Dobřichovské pivnice si prý zatím na své hosty nemůže stěžovat. „Zatím jsem nezaznamenala žádný problém,“ řekla. Díky teplému počasí totiž hosté rádi posedí venku. „jak to bude v zimě nevím,“ shodla se s Vladimírem Krulišem. Stejnou otázku si klade také Jaroslav Jeník. „Teď s přáteli sedíme na terásce, ale v zimě nevydržím u piva bez cigarety,“ přiznal. Z toho důvodu už nyní přemýšlí, že by si z jedné volné místnosti v domě udělal posezení. „Pak bychom se s přáteli mohli scházet u nás doma a v kouření by nás nikdo neomezoval,“ vysvětlil.