Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Církevní mateřská škola je školka jako každá jiná. V herně vládne pohoda a smích

Kutná Hora – Klid, pohoda, příjemné prostředí, radost dětí. Tato slova mě napadají po příchodu z mého malého „výletu" do Církevní mateřské školy sv. Jakuba v Kutné Hoře.

25.1.2013
SDÍLEJ:

Církevní mateřská škola sv. Jakuba - Kutná HoraFoto: Blanka Olišarová

Od jejího založení uplynuly již čtyři měsíce a nás zajímalo, jak to v takové mateřské škole, která má v názvu slovo „církevní", vypadá.

Vnitřní prostory

Po příchodu do prostor školky zaplaví člověka pocit klidu, pohody. Nábytek zde je ze světlého dřeva, z přírodních materiálů, které jsou doplněny nejrůznějšími tóny uklidňující zelené. Zelená se objevuje i na stěnách. Třída, kde si hraje po mém příchodu asi patnáct dětí, je prostorná, světlá. V jídelně visí na zdi malý křížek.

Všude je plno hraček, které mají děti k dispozici. „Podívej, já jsem paní doktorka," říká mi jedna z malých holčiček, a já s úsměvem musím uznat, že v doktorském plášti, s čelenkou ozdobenou křížem a stetoskopem na krku jí to opravdu sluší.

Ale to už mě s úsměvem vítá prozatímní ředitelka Hana Konečná. „Práci ve školkách se věnuji už od devatenácti let. I po nástupu do důchodu jsem zůstala se školkami zde v kontaktu, a když je potřeba, ráda vypomůžu. Třeba jako teď za paní ředitelku Evu Mirgovou, která je teď na nemocenské," popsala svůj vztah k předškolní pedagogice Hana Konečná.

Církevní mateřská škola sv. Jakuba - Kutná Hora

Moji pozornost při prohlídce školky zaujal koutek s pomůckami podle Marie Montessori. Jsou zde různé hračky sloužící k nácviku zavazování mašli, zapínání knoflíků nebo pásků, pomůcky vedoucí k uvědomění si velikosti předmětů a podobně. Zkrátka vše, co je zaměřené na rozvoj jemné motoriky a také myšlení dětí.
„Máme tady naší asistentku Marii Teplou. Ta právě s těmito pomůckami pracuje. Každý den si sem k pomůckám vezme skupinu asi pěti dětí a procvičuje s nimi jemnou motoriku," vysvětlila Konečná.

Principy mateřské školky

Ten, kdo očekával v této školce křesťanskou výchovu ve stylu jezuitů ze 17. století, by byl velice zklamán. Kromě kříže na stěně není poznat, že se o církevní školku jedná.

„Samozřejmě jsme církevní mateřská škola, takže nám tady probíhají i křesťanské činnosti. Ale vše je přirozené, založené na vyprávění příběhů v pohádkovém stylu, dramatizaci, sehrání loutkového divadla," řekla Konečná.

Děti se seznamují s příběhy z bible tak, jako se děti seznamují s příběhy třeba Ferdy Mravence.
Dvakrát týdně do školky chodí kaplan Ondřej Matula, který tyto aktivity vede. Kromě toho děti před jídlem se chytnou za ruce a poděkují za ně. „Tímhle rituálem upevňujeme v dětech povědomí, že zde žijeme v nějakém společenství," vysvětlila dále zastupující ředitelka.

Kromě zmiňovaného montessoriovského principu škola pracuje ještě podle principů lesní školy.
Pobyt v přírodě je velmi důležitý. Školka má k dispozici zahradu v areálu kláštera sv. Voršily. „Máme tam třeba brouzdaliště, teď jsme tam dávali zase do krmítek krmení pro ptáky," řekla prozatímní ředitelka. Dále mi popsala i půldenní výlet do přírody, který s dětmi v říjnu podnikli.Církevní mateřská škola sv. Jakuba - Kutná Hora

Přijímání dětí

Kdo všechno může být do této mateřské školy přijat? „Přijato může být dítě v podstatě jakékoliv. Netrváme na tom, aby pocházelo z křesťanské rodiny a chodilo s rodiči do kostela. Máme tady třeba dva vietnamské chlapce a jednu holčičku z Ukrajiny. Přednost ale dostávají samozřejmě děti farníků," vysvětlila Konečná.

Nyní je zde zapsáno 28 dětí. Ty se prý málokdy sejdou v plném počtu. Nyní řádí nemoci, rodiče mají dovolenou a jsou s dětmi doma a podobně.

„Chodí k nám hodně rodiče se zeptat, jestli k nám budou moci své dítě umístit. Bohužel máme jen tři předškoláky, ze kterých budou mít někteří ještě asi odklad, takže kapacita se nám bohužel neuvolní," dodala Konečná.

Rodiče se školou ochotně spolupracují. A děti? „Nejkrásněji svoji spokojenost ukazují, když třeba maminka si pro ně přijde už v půl čtvrté. Naše školka je v provozu do čtyř hodin odpoledne. A stane se, že děti posílají rodiče pryč, že prý si ještě chtějí hrát. To je pro nás největší odměna," řekla na závěr s úsměvem Konečná.

Církevní mateřská škola sv. Jakuba - Kutná Hora

Církevní mateřská škola sv. Jakuba ve stručnosti:

- církevní mateřská škola zahájila svůj provoz 3. září 2012

- celkově o zápis do této mateřské školy žádali rodiče asi osmdesáti dětí

- v současné době je zde zapsáno 28 dětí, převážně jde děti ve věku kolem tří/ čtyř let
- podmínkou k přijetí není nutnost křesťanského vyznání (do školky nyní dochází i vietnamské děti, děti z Ukrajiny)

- ve škole probíhají nenásilnou formou křesťanské činnosti (dvakrát týdně návštěva kaplana: četba příběhu ve formě pohádek, dramatizace)

- využití montessoriovského principu (speciální pomůcky na rozvoj jemné motoriky a myšlení) a také principů lesní školy (důležitou roli hraje pobyt v přírodě)

Autor: Blanka Olišarová

25.1.2013 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala odpovídá na dotazy čtenářů.
AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

Zruč nad Sázavou - Základní škola ve Zruči nad Sázavou zahájila ve spolupráci s organizací Život 90 pro seniory pokračovací kurz práce na počítači. Přihlásilo se deset zájemců. 

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Okresní fotbalové výsledky mládeže: kontumace utkání mladších žáků

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Tradiční výsledkový servis mládežnické kopané z uplynulého víkendu. Nechybí ani střelci branek.

Rathův požadavek na odškodnění za pouta se vrací k obvodnímu soudu

Střední Čechy – Ucházet se o 30tisícové odškodnění má dál šanci někdejší hejtman Středočeského kraje David Rath, který před čtyřmi roky stanul před Krajským soudem v Praze jako jeden z účastníků procesu v kauze údajných korupčních manipulací se stavebními a zdravotnickými zakázkami kraje.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení