„Kvůli nízkému počtu žáků nezbývají prostředky na platy zaměstnanců a obec už nemá, čím by školu dotovala,“ vysvětlila ředitelka školy Marie Nulíčková.

Totéž potvrdil zástupce starosty Miroslav Ptáček. Jakkoli by si podle něj samospráva zachování druhého stupně v obci přála, není to už vzhledem k výši nákladů na dotování platů učitelů možné. „Jen na rok 2008 jsme věnovali na tento účel přibližně čtyři sta tisíc korun. To už je částka, kterou z obecního rozpočtu dlouhodobě uvolňovat nelze,“ uvedl.

Toho, že by děti neměly kam jít, se však podle všeho obávat nemusejí. „Oslovily nás školy ze Zbraslavic, Čáslavi i Kutné Hory. Většina z nich totiž sama trpí nedostatkem žáků,“ podotkla Marie Nulíčková.

„Byli bychom velmi rádi, kdyby děti z Červených Janovic naši školu navštěvovaly. Oslovili jsme za tímto účelem dopisem i rodiče,“ sdělil zástupce ředitelky zbraslavické školy Jiří Novák.

Ve stejném tónu ovšem hovořili představitelé Základní školy v ulici Sadová, Masarykova a na náměstí z Čáslavi i Základních škol v ulici Kamenná stezka, Palachova či T. G. Masaryka z Kutné Hory. Poslední jmenovaná škola se už dokonce může pochlubit prvními „úlovky“.
„Řekla jsem dceři, ať si vybere školu sama,“ řekla Hana Výborná z Opatovic I, jejíž dcera Lucie půjde po prázdninách do deváté třídy. Spolu s dalšími deseti spolužáky ze třídy si vybrala právě Základní školu T. G. Masaryka.

Již zmíněné Zbraslavice jsou ale Červeným Janovicím geograficky nejblíže. A navíc by se záhy mělo zlepšit i dopravní spojení obou obcí. „Jednáme s firmou Veolia o posílení spojů mezi oběma obcemi,“ sdělil starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic. Děti by tak do Zbraslavic přivážel autobus ve tři čtvrtě na osm, odpoledne by se vracely zhruba v půl druhé. „Autobus zde na devadesát devět procent jezdit bude,“ nechal se slyšet Havlovic.

Prostory budovy školy, které se zrušením druhého stupně uvolní, zůstanou s největší pravděpodobností alespoň po nějakou dobu prázdné. „Zbývající vybavení školy sestěhujeme do jednoho patra. Využití uvolněných prostor budeme teprve hledat,“ sdělil místostarosta Miroslav Ptáček s tím, že využití těchto místností pro byty je nepravděpodobné.

O osud červenojanovické základní školy se zajímala i poslankyně Parlamentu České republiky Olga Zubová. Fotografie z její návštěvy v dubnu roku 2008 si můžete prohlédnout ve fotogalerii.

O zrušení druhého stupně v Základní škole v Červených Janovicích jste si mohli přečíst také ZDE.