Lékařky přispěly k dobré atmosféře

„Mohu potvrdit, že nové zastupitelstvo pracuje k mé naprosté spokojenosti a vychází mi vstříc. Například plánovanou opravu zmiňované vlhké zdi mně přislíbilo na začátek letních prázdnin a já nemám důvod jim nevěřit. Ostatní debata, a především v médiích, mi v tuto chvíli připadá jako ztráta času,“ zdůraznila zubařka Alena Ryšavá. Ta proto z technických důvodů nebude v Červených Janovicích ordinovat od pondělí 9. července zhruba měsíc. „I já mohu konstatovat, že v poslední době došlo ke zlepšení,“ doplnila svou kolegyni dětská lékařka Jitka Kuntová.

Nové smlouvy? Něco strašného!

Jestli doktorkám, včetně obvodní lékařky Jaroslavy Sekerové, která se schůze nemohla zúčastnit kvůli pracovním povinnostem, optimismus vydrží, zůstává otázkou. Starosta Petr Zoufalý jim totiž předal návrhy nových nájemních smluv. Ty jsou pro ně značně nevýhodné. Například by se musely finančně spolupodílet na úpravách obecního zdravotního střediska. „Sice jsme na schůzi schválili, že lékařkám zvýšíme na další čtyřleté období nájem o pět set korun, ale o něčem podobném nebyla řeč. Pro toto já ruku nezvednu,“ uvedl po dodatečném přečtení tiskopisu zastupitel Radek Vavřina.

Místostarosta věří v rychlou nápravu

Ve stejném duchu hovořil také místostarosta Miroslav Ptáček. „Ty smlouvy, které by měly vejít v platnost v květnu tohoto roku, rozhodně nejsou ideální, nesouhlasím s nimi, ale věřím, že se na příští schůzi dobereme nějaké nápravy. Naštěstí to není finální verze, ovšem jen návrhy. Připravil je nějaký kutnohorský právník, který má asi v počítači nastavenou klasickou nájemní smlouvu. Oprávněné připomínky lékařek určitě vezmeme v potaz,“ snažil se zmírnit napětí Miroslav Ptáček. Zarážející je, že dokonce ani jemu nedal starosta do tiskopisu předem nahlédnout. Proč se tak stalo, se nám však zjistit nepodařilo, protože Petr Zoufalý odmítá s Kutnohorským deníkem nadále komunikovat.

Zastupitelé obce projednají i stížnost

V úterý 3. dubna by se měli červenojanovičtí zastupitelé zabývat rovněž stížnostmi, pod které se dle sdělení starosty podepsalo sedm občanů. Ti poukazují, že obvodní lékařka Jaroslava Sekerová trvale nedodržuje ordinační dobu, nelze se jí v případě potřeby dovolat telefonem a kategoricky odmítá návštěvy pacientů. „Podpisová akce sice nemá takovou podporu občanů, ale i tak se musíme daným podnětem zabývat,“ poznamenal zástupce starosty Miroslav Ptáček.
„S obsahem petice nesouhlasím. Bohužel se vždycky někdo najde, kdo nebude s mojí prací spokojený,“ uvedla Jaroslava Sekerová, která v příštích dnech zváží, jestli nadále bude ordinovat v Červených Janovicích.

Komentář autora článku

Ještě nedávno jsem považoval starostu Petra Zoufalého za skvělého řečníka a taktika. To první zůstává v platnosti, ale ve druhém případě si asi musím trochu upravit názor. Zdá se totiž, že se chytil do vlastní pasti.
Nejednou starosta Zoufalý říkal, naposledy v úterý večer ve školní jídelně, že obraz dění ve vesnici a různá rozhodnutí jsou dílem celého zastupitelstva a on je podle zákona o obcích pouze jeho členem. O to víc mě pak překvapilo, že poskytl lékařkám ve zdravotním středisku návrhy nových smluv, nad kterými zůstává člověku rozum stát, a navíc je nejdřív nepředložil k přečtení kolegům ze samosprávy, ba dokonce ani svému zástupci. Zřejmě tolik pospíchal, že si je sám nepřečetl, nebo se snad domníval, že některé nesmysly u lékařek projdou? Nejen Miroslav Ptáček pak nevěřícně kroutil hlavou, když četl jejich obsah.
A to ani nemluvím o tom, že když občané žádali pana starostu o sdělení podpisů na petici proti doktorce Jaroslavě Sekerové, nějak se mu do toho nechtělo. Měl sice pravdu v tom, že na to nevidí, protože po celou dobu zasedání ve školní jídelně nešla vzhledem k sněhové vánici elektřina, ale už si neuvědomil, nebo možná si nechtěl uvědomit, že může využít svítící baterku z vedlejšího stolu.
A ještě jedna zajímavá perlička na konec! Víte, kdo bude moci podle bývalého místostarosty Luboše Daňka za to, kdyby hygienici náhodou uzavřeli zubní ordinaci kvůli zatím neopravené vlhké zdi zdravotního střediska? Já, protože o tom stále píšu v novinách! No tak sláva, hlavní viník se našel… Ještě že jsou v červenojanovickém zastupitelstvu jiní, a hlavně rozumnější lidé!