Smutným hrdinou úterního testu Deníku se stal řidič služební Škody Octavia combi bílé barvy, který si to na rovince kolem školy prosvištěl rychlostí devětasedmdesát kilometrů za hodinu. Policisté ho ocenili pokutou ve výši dva a půl tisíce korun a navíc přijde také o tři body. Stejnou odměnu získala i řidička stříbrného Peugeotu 206, jež v obci jela rychlostí pětasedmdesát kilometrů za hodinu.

Rekord z poslední doby však podle policejních statistik drží motorista, jemuž při průjezdu obcí v listopadu loňského roku ukázal radar hodnotu 142, a to bylo 11.30 hodin!

„Řidiči hlavně na výjezdu z obce častokrát pořádně dupnou na plyn a ani je moc nezajímá, že se poblíž nachází škola, a tudíž existuje velké riziko, že jim pod kola vozu vběhne dítě. Na druhou stranu v tomto úseku není pořádné upozornění, jen málo výrazné svislé dopravní značky a zašlá zebra na silnici,“ shodlo se několik oslovených občanů z Červených Janovic.

Zástupci obce o problému vědí, ale vzhledem k finanční náročnosti pořízení třeba stabilního radaru, který informuje o rychlosti motoristy v Čáslavi, Malíně nebo Nových Dvorech, mají omezené možnosti. „Nicméně budeme se snažit peníze získat prostřednictvím Místní akční skupiny Lípa pro venkov. Když nevyjde radar, máme v plánu aspoň nějakou větší ceduli,“ přislíbil červenojanovický místostarosta Miroslav Ptáček.

„Uvažovali jsme také o zpomalovacím retardéru, ale podle dopravního inženýra není jeho umístění na komunikaci druhé třídy možné,“ doplnil policista a zastupitel v jedné osobě Radek Vavřina.

Statistika měření

doba: od 8.20 do 9.30 hodin
místo: Červené Janovice, silnice II/339, u základní školy
počet projíždějících vozidel ve směru na Čáslav: 41
počet řidičů, kteří překročili nejvyšší dovolenou rychlost: 11
naměřené hodnoty (km/h): 61, 60, 68, 60, 66, 68, 69, 67, 63 (vše za 1000 korun a dva body), 75, 79 (vše za 2500 korun a tři body)