Nebylo možné si nevšimnout, že letos byla upozaděna role čertů a posílena role andělů. Právě proto andělé rozdávali dětem sladkosti před katolickým, evangelickým a husitským kostelem. Toto symbolické zvýraznění dobra nad zlem lze v dnešní rozdělené společnosti jedině přivítat.

Zdroj: Youtube

Říká se, že „na všem špatném je něco dobrého“. A to se potvrdilo i v Čáslavi. Rozdáváním sladkostí před místními kostely mělo tak úžasnou atmosféru, že tím možná vznikla nová tradice!

Během čtyřiadvaceti prosincových dní se čáslavská radnice mění v monumentální adventní kalendář. V průčelních oknech se postupně rozzáří dvacet čtyři sněhových vloček, takže na Štědrý den budou takto svítit všechna okna. Rozžehnutí každé vločky následuje krátké umělecké vystoupení z radničního balkonu. Projekt pořádá spolek Formanova Čáslav ve spolupráci s designérem Michalem Strachem a Městem Čáslav.

Vánoční výzdoba na náměstí Jana Žižky z Trocnova v Čáslavi.
PODÍVEJTE SE: Vánoční výzdoba Čáslavi je zase nejhezčí, shodli se místní lidé

Pátý adventní večer byl pro děti nejzajímavější. Kdo by se netěšil na Mikuláše? A kde se vlastně vzala tato tradice? Za jejím původem se musíme vypravit do města Myry v Malé Asii. V městě Myra totiž svatý Mikuláš prováděl dobré skutky.

Podle pověsti o Mikulášově dobročinnosti jeden zchudlý šlechtic poslal své tři dcery do veřejného domu, aby si vydělaly na věno ke svatbě. Mikuláš je ale chtěl zachránit a hodil oknem v noci sestrám tři měšce plné zlata, takže se mohly provdat.

Zdroj: Youtube

Podle jiné verze zchudlá rodina uvízla v dluzích a otec měl skončit ve vězení pro dlužníky. Dcery měly být prodány do veřejných domů. K tomu však nedošlo díky svatému Mikuláši, který jim dal za okno sáčky se zlaťáky. Rodina tak zaplatila dluhy a zbylo ještě na věno. A právě na paměť této události dostávají dodnes děti sladkosti do punčochy za okno, nebo přímo od Mikuláše.

Mikuláš alias Nicolas se narodil ve městě Patara, sousedním městě Myry, mezi lety 280 až 286 našeho letopočtu. V Myře, později přejmenované na Kale, dnes nesoucí jméno Demre, se stal biskupem. Za života vykonal mnoho dobrých skutků, proto je dnes patronem řady profesí a řemesel. Pohřben byl v kostele v Myře, který dnes nese jeho jméno. Díky jeho skutkům nejen čáslavské děti dostávají každoročně sladkosti!

Kalendář s čáslavskými osobnostmi namalovaly děti Základní umělecké školy Jana Ladislava Dusíka.
Kalendář s čáslavskými osobnostmi namalovaly děti ze základní umělecké školy