Ovíněných sedm kilometrů

Vybrat si vhodnou cyklotrasu může být oříšek, zvážit je potřeba jak délku trasy, na kterou vyrážíme, tak náročnost terénu. Ne každý zdolává s oblibou velká stoupání. Vybírat se ale dá také podle zajímavostí, které lze na cestě zahlédnout nebo navštívit, ať je to výhled na panorama Kutné Hory, údolí Vrchlice nebo naleziště zkamenělin na vrchu Kamajka. Přičemž všechny potřebné informace pro cyklisty zajišťuje informační centrum v Kutné Hoře. „K zapůjčení máme za poplatek také pět jízdních kol, kterých využívají hlavně návštěvníci z ciziny,“ doplnila vedoucí infocentra v Kutné Hoře Veronika Lebedová.

Nejzajímavější, i když nejkratší, je trasa vinařské naučné cyklotrasy, jejíž zhruba sedmikilometrový okruh pro〜pojuje historické jádro města s kutnohorskými vinohrady pod Sukovem na severním okraji Kutné Hory. Milovníci vína tak za podobným typem turistiky nemusí nutně cestovat, až na jižní moravu, i když rozsahem je tato stezka samozřejmě nesrovnatelná, příjemně ovínit se lze i zde.

Cyklostezky jsou hudba budoucnosti

Přes dlouhé kilometry romantických cyklotras se o mnoho bezpečnějších cyklostezek na Kutnohorsku zatím cyklisté nedočkají. „Vybudovat cyklostezku na Čáslavsku máme již dlouho v plánu. Nejzásadnějším problémem je však výkup pozemků. Pokud, by město chtělo na vybudování cyklostezky získat například dotaci, musí prokázat, že všechny pozemky jsou v jejím vlastnictví nebo v dlouhodobém pronájmu, a to je vzhledem k množství parcel, které taková stezka protíná velmi obtížné,“ uvedl k obtížím budování cyklostezek místostarosta Čáslavi Jaromír Strnad.