Cena se uděluje za nejlepší projekt a realizaci obnovy budovy nebo souboru staveb. Ty musí mít významné památkové, architektonické či urbanistické hodnoty a jsou nositeli specifického charakteru prostředí.

Hodnocené mohou být například zámky, hrady, kláštery, jejich areál, kostely, paláce, radnice, divadlo nebo také obytná stavba, charakteristická část zástavby, veřejný prostor či park.

Nenechte si utéct: Kdo bude další Miss Polabí? Blíží se casting

Mezi trojici nominovaných staveb menší rekonstrukce se probojoval hrad Lukov, kaple Panny Marie ve Žluticích, kaplička Vědlice. Z té větší kategorie se jedná o kutnohorský Dačického dům, kostel Nanebevzetí Panny Marie v Konojedech u Úštěka a starou radnici v Havlíčkově Brodě.

Slavnostní vyhlášení výsledků proběhne ještě v tomto měsíci, a to přesně 23. března v Luhačovicích v rámci konference Sdružení.
Dačického dům v Kutné Hoře dlouhé roky chátral. Podařilo se mu vrátit původní lesk díky evropským dotacím a slavnostně zrekonstruovaný se otevřel více než před rokem, přesně 29. února.

Mohlo by vás zajímat: V Čáslavi přednášel Aleš Pospíšil

Místním se dům líbí

Kutnohořané jsou na Dačického dům také pyšní. „Myslím si, že by si Dačického dům ocenění zasloužil. Jezdí ho navštěvovat i lidé zdaleka. Mně osobně se nejvíce líbí videomapping na podlaze jedné z místností, který přibližuje historii dolování stříbra,“ řekla Jaroslava Novotná z Kutné Hory.

Rekonstrukci chválí také Josef Novák. „Mně osobně se nejvíce líbí Biskupská kaple v přízemí Dačického domu s vystavenými archeologickými nálezy,“ uvedl Kutnohořan.

Ze sportu: Slávista Barák přeje pražské Spartě. Nového trenéra Radu