Jednalo se především 
o projekt „Rozvoj služeb a podpora sociální integrace obyvatel sociálně vyloučených lokalit Kutné Hory". V rámci tohoto projektu je dlouhodobě poskytováno odborné sociální poradenství, terénní programy, sociálně aktivizační služby pro rodiny s dětmi a nízkoprahové zařízení pro děti 
a mládež. „O potřebě sociálních služeb není sporu. Sporné ovšem je, zda se město může a má pouštět do projektů, které není schopno dlouhodobě financovat, což se právě 
v tomto případě stalo," napsala místostarostka ve svém prohlášení.

Dále v něm sečetla finance, které město v minulosti vynaložilo na to, aby se mohly služby vůbec rozjet. Bylo nutné upravit prostory Centra sociálních služeb v Trebišovské ulici. Zhodnocení budovy a její vybavení stálo přes 3,5 milionu korun. Přestavba autobusu pro vytvoření pojízdného nízkoprahového zařízení pro děti a mládež od 15 do 26 let a jeho vybavení pak spolkla přes 5,6 milionu korun.

Tyto investiční akce byly sice hrazeny z prostředků Evropské unie, ale financování služeb je zajištěno jen do 31. května letošního roku, přičemž v případě autobusu je udržitelnost projektu na 5 + 5 let. „To znamená, že už od 
1. června do konce udržitelnosti projektu bude muset hradit Město Kutná Hora tyto dvě služby ze svého rozpočtu, pakliže nenalezneme vhodné dotační tituly," připomněla 
v prohlášení Zuzana Moravčíková.

Místostarostka následně dodala i ceny, které radnice bude muset vynaložit. Na provoz autobusu to bude podle ní zhruba sto až sto deset tisíc korun, na odborné sociální poradenství pak sto čtyřicet až sto padesát tisíc korun. Náklady na služby by tak činily, přes tři miliony korun každý rok. „To je částka, která vůbec není zanedbatelná a zcela určitě šlo všechny ty miliony investovat docela jinak," zdůraznila ve zprávě místostarostka.

Prohlášení vyvolalo reakce mezi zastupiteli, hlavně mezi představiteli minulé radnice. „Když jsme se o těch projektech kdysi rozhodovali, tak jsme taky váhali. Přijali jsme to s tím, že to bude na našich bedrech. Nebylo to tak, že bychom chystali danajský dar. Je zde jistě více zdrojů. Například Agentura pro sociální začleňování je schopna je přiblížit," řekl na úterní schůzi širšího vedení města bývalý starosta Ivo Šanc.

Místostarostka Zuzana Moravčíková zdůraznila, že již o této otázce jedná na několika frontách. „Podala jsem žádost na vedení Středočeského kraje, zda by tam nebyly nějaké možnosti na financování projektů. Jednala jsem i se zástupci agentury a byla jsem ubezpečena, že budeme moci čerpat finance na projekty, které budou zvlášť vyčleněny. Rozhodli jsme se spolupracovat s agenturou. Přihlásíme se a budeme se snažit zdroje získat," odpověděla místostarostka. Vzápětí dodala, že kromě těchto dvou institucí, se chystá jednat i s Ministerstvem práce a sociálních věcí o dalších možnostech.

O tom, zda bude město vůbec v podpoře sociálních projektů pokračovat, se hlasovalo na zasedání městských radních. Diskuze byla bouřlivá a výsledek velice těsný: 5 ku 4 pro pokračování.

Místostarostka k tomuto uvedla, že například ohledně nízkoprahového zařízení pro děti a mládež Klubus má informace, že o jeho služby není zájem. „Dostávám maily, že autobus je prázdný. Od samotných Romů slyším, že služba pro ně není to pravé," zdůraznila. Její slova podpořil i zastupitel Radim Fedorovič. „Chodí za námi zástupci romských organizací, kteří si stěžují, že je to zbytečné a že o tyto služby není zájem," sdělil.

Ivo Šanc poznamenal, že s lidmi, které má zastupitel na mysli, jednal v minulém volebním období mnohokrát a že na ně projekt mířen není. „Tihle lidé mají zájem o kulturní akce, hudební a taneční zábavy, o tohle opravdu ne," dodal. Dana Vepřková navíc dodala, že nutná je snaha. „Zájem není, ale pokud nebudou činnosti nabídnuty, ani být nemůže," řekla.

Klubus 
a Neškaredice

Nejvyšší vedení města prý dostalo zprávy o tom, že zejména v Neškaredicích zůstává Klubus prázdný. Toto tvrzení ale odmítl vedoucí klubovny Roman Kunc. „Zajíždíme do tří lokalit. Na ubytovny v Lorci a ve Vítězné ulici v Kutné Hoře a právě do Neškaredic," zdůraznil. „Je pravda, že v Neškaredicích dochází méně klientů. Důvod je však takový, že se zde cílová skupina projektu, tedy lidé od 15 do 26 let, zmenšila. Nicméně, i tento fakt má své klady. S lidmi, kteří k nám v Neškaradicích přicházejí, můžeme pracovat intenzivněji, protože je jich méně," vysvětlil Kunc s tím, že na kutnohorských ubytovnách je Klubus využíván beze zbytku.

Aby byl Klubus plně využit i v Neškaredicích, musela by se změnit věková hranice klientů. To by znamenalo ale změnit podmínky projektu. Ty jsou však nyní jasně dané a personál autobusové klubovny je přizpůsobovat nemůže. „Budeme je moci změnit po uplynuté zkušební doby, což bude na konci května. Poté o změně může hovořit," dodal vedoucí.
Za svou existenci pojízdná klubovna pracovala pravidelně i nárazově s více než čtyřiceti klienty. Mezi nimi jsou hlavně mladší lidé, kteří zde tráví čas různými zájmovými činnostmi, jež pracovníci nabízejí pro vytvoření důvěry a díky tomu mohou dále pracovat s klienty nad tématy spojené s jejich životy jako je škola, vztahy, nebo práce.

Vedení města nakonec zdůraznilo, že pokud budou plánovaná jednání úspěšná a najdou se finance, nebude mít problém s pokračováním projektů.

Po bouřlivé diskuzi kutnohorští zastupitelé oficiálně schválili usnesení, kterým pověřili statutární zástupce Města Kutná Hora jednáním o zajištění financování sociálních projektů prostřednictvím Odboru pro sociální začleňování Vlády České republiky (Agentura) a zainteresovaných ministerstev. Třiadvacet zastupitelů se vyjádřilo pro, jeden se zdržel a tři nehlasovali.