Dítě, které se dostane do kontaktu s pozitivně nakaženým spolužákem, by mělo podstoupit PCR test. V případě, že test podstoupený v časovém rozmezí, které určí příslušná hygienická stanice, je negativní, může se do kolektivu vrátit už po sedmi dnech. Pokud by dítě test nepodstoupilo, musí být v karanténě o týden déle, tedy celých 14 dnů.

Jenže ouha, s objednáním na PCR testy to není tak jednoduché. Odběrová místa mají dost plno a na termíny se čeká. Například odběrové místo v Nemocnici Kutná Hora má nejbližší volný termín na odběr až 6. prosince, v odběrovém místě Citylab vedle zimního stadionu je volno až od 1. prosince. V Oblastní nemocnici Kolín je pár termínů volných ještě na 30. listopadu.

„Nejspolehlivější, co se termínů týče, je odběrové místo v Kolíně v Husově ulici, jezdíme tam, i když jsme z Kutné Hory. Tam to myslím provozuje Český červený kříž. Navíc odběry dělají ze slin, což je příjemnější než výtěr z nosu,“ popsala jednačtyřicetiletá Lucie z Kutné Hory.

 Nově tady od čtvrtka 25. listopadu přijímají na PCR testy také na základě žádanek. S těmi ale mají někdy problém očkovaní rodiče. Formulář jim totiž často hygiena, ani praktik nevypíší ani tehdy, když mají doma pozitivní dítě. Právě proto, že jsou očkovaní. „Nakazit se ale přeci můžu, zvlášť když jsem doma v intenzivním kontaktu s pozitivním dítětem. Jela jsem tak do Kolína na test, tenhle měsíc už dvakrát, takže další bych si musela platit,“ uzavřela Lucie. Bez žádanky pak mají děti do 18 let nárok na test zdarma podle nových pravidel, která jsou platná od 22. listopadu, pětkrát v měsíci.