Dokázal to jasně Den s vláčky, který v sobotu 23. února od 15 hodin připravilo pro zájemce z řad dětí i dospělých Mateřské centrum Setkání ve Zruči nad Sázavou.

Vlaky, kam se podíváš

Děti staví vláčky z Lega – konala se tam totiž soutěž o nejhezčí postavený model, děvčata vybarvují omalovánky s mašinkou Tomem, několik dětí staví dráhu z kolejí.

„Naše Lucka ráda vybarvuje. Má to takové veselé, ráda používá hodně barev," směje se babička malé Lucinky, která se pečlivě soustředí na práci.

Mašinky přilákaly do herny kolem dvaceti dětí v doprovodu rodičů.

Proč právě Den s vláčky? „Dostáváme od Českých drah časopis. Navíc jsme nedávno nakoupili nové stavebnice s vláčky. Už dlouho jsme měli nápad podobný den uspořádat," vysvětlila pohnutky k realizaci tohoto tematického dne Lenka Novotná, vedoucí mateřského centra.

Rodiče v akci

Ovšem aktivní nejsou pouze děti, ale i rodiče. Dva tatínci vytváří kolejiště, které zabírá již pěknou část podlahy. „Dívejte se, kam šlapete," nabádají své pobíhající ratolesti.

U stolu zase jedna z maminek se pokouší vyrobit vagon z ruliček od toaletního papíru, ke které párátky připevňuje kolečka z korku.

Den s vláčky MC Setkání Zruči nad Sázavou 23.2.2013

Zasvěcení

Malý Honzík by mohl „z fleku" dělat vedoucího na dráhách. Ochotně zasvěcuje své kamarádky do chodu elektrické dráhy. „Tuhle dráhu postavil můj táta, já jsem pomáhal postavit kolem domy a stromy," prohlašuje s pýchou Honzík.

Vlaky prý má rád, dokonce se jimi často sveze. „Jezdím těmi obyčejnými, i těmi žlutými novými," popsal i svoje nadšení pro jízdu.

Strůjci, předveďte se!

O kus dál vrcholí soutěž o nejhezčí postavený model z Lega. Tři soutěžící už mají své výtvory hotové.
Matěj, Péťa i Verča – vlaky nejsou jen záležitost kluků – se svými vláčky ochotně pózují.

„O vítězi rozhodne hlas lidu. Modely dostanou čísla a každý z přítomných na lístek napíše číslo toho, který se mu nejvíce líbí. Lístek vhodí tady do krabičky," popsala pravidla soutěže Lenka Novotná.

„Můj je asi nejošklivější," strachuje se Matěj, jehož výtvor se ukrývá pod číslem jedna. Inu – je to boj.