V kostele sv. Jakuba před bohoslužbou, která začne v 9 hodin, k prodeji budou ale i po jejím skončení. Druhým místem, kde bude možné věnce z dílny církevní školky zakoupit, bude prostor sboru Církve bratrské na Masarykově ulici naproti Tylovu divadlu. Tady prodej naplánovali na 11. hodinu. Letos má tento prodej velmi zajímavý cíl.

„Výtěžek z prodeje věnců chceme věnovat na adopci píšťaly varhan ve Svatovítské katedrále,“ uvedla ředitelka Církevní školky sv. Jakuba Barbora Křivohlavá.

Iniciativa sbírky Svatovítské varhany vychází z myšlenky, že už celé generace finančně pomáhaly významným kulturním institucím. V katedrále sv. Víta tak lze spatřit nápisy jako Banka Slávie či 1. vzájemná pojišťovna. Dárcem známého Bílkova kříže byl dokonce první československý prezident T. G. Masaryk, jeho jméno však nechali komunisté za minulého režimu zahladit.

V přízemí velké katedrální věže jsou pak umístěny desky se jmény desítek štědrých donátorů, kteří přispěli k dostavbě a zkrášlení Svatovítské katedrály.

Nyní mají lidé příležitost, jak se zapsat do historie stavby nových svatovítských varhan. Mohou si adoptovat píšťalu (přispět na pořízení) a mít tak v katedrále svoji trvalou stopu. Ceny jednotlivých píšťal jsou stanoveny v rozpětí od 2000 až po 30 tisíc korun. Každý, kdo se stane donátorem konkrétní píšťaly, bude zapsán v knize, která bude u varhan uložena na stálou památku a zároveň od nadačního fondu obdrží symbolickou píšťalu s certifikátem.

Přispět ale mohou i větší dárci. Pro ně je připravený omezený počet velkých a prospektových píšťal, na které je již technicky možné na trvalou paměť vygravírovat přímo jméno firmy či jednotlivce.

„Mimořádně nás těší právě podpora běžných lidí, kterým se záměr nových varhan líbí a chtějí ho vlastními silami podpořit. Naplňuje to totiž představu, se kterou sbírkový fond vznikal – že si nové varhany pořídíme všichni společně. Děkujeme opravdu všem dárcům a podporovatelům,“ řekla mluvčí projektu Svatovítské varhany Hedvika Čepelová k iniciativě kutnohorské církevní školky.

Do dnešního dne se podařilo vybrat téměř 90 procent potřebných prostředků, tedy bezmála 66 milionů korun. Do cílové částky tak schází 9 milionů korun.