Počítač, který je ve žluté „krabici", promítá obraz na plátno, jež může být buď na zemi, nebo se dá připevnit i na zeď.
Pracovní plocha vypadá přesně jako pracovní plocha na počítači. Ta se dá samozřejmě odstranit a koberec může posloužit jako čisté plátno na kreslení nebo na uvolňovací cviky pro psaní. Magic box umožňuje i promítání filmů. „Zařízení je hodně na bázi počítače, součástí jsou také dvě keramická pera, která slouží jak k ovládání, tak i k malování," popsala magic box ředitelka školky Zdeňka Slavíčková. „Dá se to použít jako výukový program, ale také jako pomůcka na kreslení nebo na přípravu ke psaní. Píše to tence a velmi lehce," doplnila ještě paní ředitelka.

Celková investice do magic boxu byla 96 tisíc korun bez DPH. Cena zahrnuje nejen přístroj jako takový, ale také doplňky jako například projekční plátno, adaptér, výukové programy, ale také školení. Na spolufinancování se podílelo i město Kutná Hora.
Rozjezd projektu ve školce dostal na starosti učitel Petr Štolba. „Je to sice drahá hračka, ale skvělá věc. Pro děti je dobré to, že u toho můžou nejen sedět, ale také ležet. Možná by bylo lepší, kdyby se to ovládalo bez per jenom dotykově jako velký tablet, ale i tak to bude pro děti velmi přínosné," řekl učitel.

Nespornou výhodou magic boxu je možnost ho přemisťovat v rámci celé školky. Na rozdíl od interaktivních tabulí, které musí být připevněné na jednom stálém místě. Box má připevněná kolečka a koberec se dá srolovat jako klasický koberec, materiálově připomíná linoleum.

Nejen zábava, ale také poučení

Do magic boxu je možné pořídit nepřeberné množství výukových, ale i zábavných programů. Menší děti si tak mohou malovat, hrát pexeso nebo vybarvovat. Větší děti a předškoláci mohou procvičovat počítání do deseti nebo poznávat přírodu.
Postupně se s novým interaktivním pomocníkem budou seznamovat i ostatní členové učitelského sboru. Vývoj informačních technologií je nezastavitelný, pro generaci dnešních dětí už jsou přirozenou součástí každodenního života.
Tento magic box byl pořízen výhradně pro potřeby Pohádky. Mateřinka totiž jako jediná nespadá pod organizaci Mateřské školy Kutná Hora. Magic box, který město pořídí pro organizaci, bude tudíž druhým v Kutné Hoře.