V kutnohorském Městském Tylově divadle slouží léto ve většině případů k úklidu divadla a údržbě techniky. Myjí se okna, vyhazují se věci, které již nejsou k použití. Zaměstnanci si vybírají dovolenou, kterou si v průběhu divadelní sezóny nestihly vyčerpat.

Letošní divadelní prázdniny ale skončí o něco dříve, než obvykle. „ Na přelomu července a srpna zopakuje Ochotnický spolek Tyl představení Poslední číše pana Mikuláše, které uváděl na nádvoří Vlašského dvora již v loňském roce. Sklidila tehdy velký úspěch. Pokud nastane špatné počasí, diváci hru uvidí v Tylově divadle," uvedla ředitelka Městského Tylova divadla v Kutné Hoře Veronika Lebedová.

Divadelní sezóna 2015/2016 začne tak již v srpnu. Tylovo divadlo se zapojilo do organizace festivalu Dny francouzské kultury, v rámci 20. výročí zápisu Kutné Hory na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. „Připravili jsme si pro diváky tři divadelní hry. Tou první je Cyrano z Bergeracu v podání divadla v Mladé Boleslavi, kterou uvedeme 25. srpna na nádvoří Vlašského dvora, následně pak dvě úspěšné hry od francouzského autora Marca Camolettiho, Anna v ringu a A do pyžam! Obě dvě v podání Ochotnického spolku Tyl z Kutné Hory," doplnila Veronika Lebedová. Současně se bude připravovat Malá scéna Tylova divadla na slavnostní otevření. „Já připravuji nový dramaturgický plán a abonentní tituly na druhou část sezony, půlroční a celoroční," doplnila Veronika Lebedová.

Také v čáslavském Dusíkově divadle věnují divadelní prázdniny především údržbě prostor. „Během prázdnin klasicky provádíme ty práce, které se během roku nestihnou, například výmalba a další údržbové práce," uvedla ředitelka divadla Eva Albrechtová. Divadlo však má pod palcem i kino Miloše Formana a letní kino, kde bude nabitý program i o prázdninách. „V letním kině nás čekají festivaly, Rock fest Čáslav 3. července, v srpnu pak Mezinárodní festival Twirlingu a potom Letňák fest," doplnila Albrechtová. V plánu jsou v srpnu také dvě filmové projekce, které budou pro diváky zdarma .

U zručského divadelního souboru Neškvor je situace o něco komplikovanější. „My máme prázdniny, ale vlastně takové nechtěné, protože se stále marně snažíme dozkoušet novou věc," uvedl vedoucí souboru Pavel Jecelín. Jediným oficiálním vystoupením tak letos bude představení nazvané Nežerte Clintona Eastwooda v srpnu na kutnohorském Tyjátrfestu. „Věřím, že naší novou věc dozkoušíme, ale tento rok to asi nebude, protože hledáme nové obsazení role za herečku, která otěhotněla," uvedl Pavel Jecelín.