Přes 680 zapojených škol v rámci celé republiky si letos vybírá ze tří filmů, které se tematicky vztahují k sametové revoluci a emigraci. Nejnovějším z nich je dokument Karla Strachoty 1989: Z dopisů psaných přes železnou oponu.

Vypráví příběh jednadvacetiletého studenta Petra, který v roce 1989 emigroval do Francie. Snímek žákům promítne malešovská škola 19. listopadu ve 13 hodin a ZŠ Žižkov 18. listopadu od 8 hodin.

Průmyslová škola pak zvolila půlhodinový sestřih dokumentu Jana Špáty Největší přání 1989, který na základě názorů pestré škály mladých lidí věrně zachycuje stav společnosti v socialistickém Československu krátce před revolucí. Promítat ho zde budou 15. listopadu v 11.40 hodin.

Jednou z osobností projektu Příběhy bezpráví je herec Jan Potměšil. Ten zapojené školy osobně navštěvuje. Považuje totiž důležité komunikovat s mladou generací o tom, v jaké době vyrůstal a žil – tedy o minulém režimu.

„Chci se podělit o svůj osobní příběh. Snažím se jim přiblížit souvislosti a zážitky tak, aby je mohli pochopit po svém a mohli si udělat svůj názor a vážit si možností, které jim život ve svobodě nabízí,“ uvedl herec.