Jan Pirk se svým typickým motýlkem pod krkem v první části nejprve odpovídal na dotazy, týkající se svého osobního života, zejména dětství prožitého v Praze na Vinohradech a v milovaných Konojedech u Kostelce nad Černými Lesy.

„Jako každý kluk jsem chtěl jezdit na stupátku a být popelářem, později námořním důstojníkem, což bylo možné studovat jen v Oděse v Sovětském svazu, život mě ale zavedl jinam. Pokračoval jsem v tradici mého otce, dědečka a pradědečka a stal jsem se lékařem,“ svěřil se na úvod Pirk.

Publikum pobavily příhody a zážitky z jeho studia na gymnáziu a lékařské fakultě, z dvouletého působení na pozici sekundárního lékaře v nemocnici v Nymburce nebo z krátké životní epizody v roli obvodního lékaře v nedaleké Loučni. Zajímavé srovnání s poměry v komunistickém Československu počátku osmdesátých let minulého století nabídly dojmy z pracovního pobytu v USA a později v dánském Odense.

Druhá část byla věnována vhledu do jeho práce špičkového kardiochirurga, do průběhu operačních výkonů, včetně těch nejnáročnějších, mezi něž patří transplantace srdce a používání mechanických srdečních podpor.

Jednadvacáté Křeslo pro hosta mělo i svého druhého, speciálního hosta. Závěrem vystoupila paní Dana Pajerová z Věžníkova, obce ležící nedaleko Zruče nad Sázavou, která pracuje jako zdravotní sestra na oddělení JIP Kliniky kardiovaskulární chirurgie IKEMu. Divákům ze svého pohledu přiblížila každodenní chod tohoto pracoviště, velmi ocenila odborné a lidské kvality Jana Pirka a pohovořila o své motivaci pracovat právě v IKEMu, kam každý den mnoho kilometrů dojíždí.

V dalším pořadu z cyklu Křeslo pro hosta vystoupí v lednu roku 2022 známý pražský šéfkuchař a porotce soutěže MasterChef Česko Jan Punčochář.

Josef Förster