Na Kutnohorsku do volebního boje vyrazí téměř všichni současní starostové a budou se znovu bít o posty nejvyšší.

Potřetí se o křeslo starosty bude ucházet Jaromír Strnad (ČSSD), který ale v městském zastupitelstvu působí už od roku 2002. „Ano, jsem na kandidátce a post starosty bych znovu přijal. Je ale pravda, že jsem kandidaturu zvažoval. V mém rozhodování nakonec převážilo nejen to, že chci ještě něco udělat pro město Čáslav, ale především to, že mě poslední rok spousta čáslavských občanů přemlouvala, abych do toho znovu šel,“ popsal důvody svojí kandidatury Jaromír Strnad.

Jednou z hlavních priorit prý bude výstavba bytů do osobního vlastnictví. „Těch priorit je samozřejmě víc, v každé oblasti je něco, co bych rád zlepšil, ať už jde o rozšíření učeben na základních školách na Náměstí a Masarykova nebo zachování nemocniční péče ve stávajícím rozsahu,“ uvedl Strnad s tím, že ale právě byty budou nejnáročnějším úkolem, podobně jako výstavba zimního stadionu. Jestli se ale naplní rčení do třetice všeho dobrého a stane se znovu čáslavským starostou, si prý netroufá odhadnout.

V Kutné Hoře budou o přízeň voličů usilovat oba muži, kteří se na starostovském křesle v tomto volebním období vystřídali. Prvním z nich je Martin Starý (Město pro lidi), který byl z funkce starosty odvolán po třech letech působení v prosinci loňského roku.

V roce 2014 kandidoval za Kutnohorskou změnu, do nadcházejících voleb jde s novým uskupením Město pro lidi. „Naší prioritou je dotahovat započaté projekty do konce, aby nedopadaly tak, jako třeba projekt technického vybavení do základních škol,“ řekl Martin Starý s tím, že odhadovat, kdo se stane budoucím kutnohorským starostou zatím nechce. „To je všechno záležitost koaličních vyjednávání po volbách. Každý jde do voleb s tím, aby dosáhl toho nejlepšího výsledku, všechno ale nakonec může dopadnout jinak,“ dodal Starý.

Toho v křesle vystřídal tehdejší místostarosta Josef Viktora (ANO). I on se bude ucházet o přízeň voličů, o tom, jak volby dopadnou ale nechtěl vůbec spekulovat. „To je na voličích a byl bych špatný politik, kdybych řekl, že už bych post starosty nepřijal. Uvidíme ale po volbách,“ řekl Viktora.

V povolebních prioritách má současný první muž Kutné Hory jasno. „Priority budeme slibovat všichni. To, co si ale skutečně přeji, je, aby zvítězil zdravý rozum. Zažili jsme tvrdou opozici a koalici a víme, jak to dopadlo, nic dobrého z toho nevzešlo. Přál bych si širokou spolupráci všech zastupitelů, kteří budou skutečně hájit zájmy města a občanů a ne se hádat mezi sebou,“ řekl Josef Viktora.

Ani ve Zruči nad Sázavou se voliči nedočkají velkých změn. V komunálních volbách znovu kandiduje Martin Hujer (STAN), který funkci zručského starosty zastává posledních třináct let. Ani on nechtěl předjímat výsledky voleb. „Priority budou otázkou až nového volebního období. Já spíše mohu říct, že se nám v průběhu současného mandátu podařilo splnit téměř vše, co jsme si stanovili,“ řekl Hujer.

Jediný, kdo ze současných starostů na Kutnohorsku takříkajíc trhá partu je starosta Uhlířských Janovic Jiří Buchta (Nezávislí). Na otázku, zda bude znovu v nadcházejících volbách kandidovat, odpověděl stručně. „V letošních komunálních volbách kandidovat nebudu.“