Jen v Kutné Hoře je to v sedmadvacetičlenném zastupitelstvu 11 nových jmen, ve Zruči nad Sázavou bude z 15 zastupitelů nových 10, v Čáslavi 8 a v Uhlířských Janovicích 3.

V Kutné Hoře usednou nováčci v zastupitelstvu hlavně proto, že lidé na hlasovacích lístcích kroužkovali konkrétní kandidáty. U některých stran, třeba u Pirátů či ODS jde o „jedničky“ či „dvojky“ kandidátek. Jinde ale došlo k trochu kuriózní situaci.

Buď se do zastupitelstva nedostal lídr, nebo kandidáty s předními pořadovými čísly „přeskočili“ ti ze spodní části. Je to tak třeba v případě Kutnohorské změny. Ze sedmého místa takto „poskočila“ Soňa Žáčková a do zastupitelstva se probojovala jako druhá s lídrem Tomášem Pilcem.

„Co se týče Soni Žáčkové, jsem rád že bude v zastupitelstvu, lidi si ji zvolili,“ řekl Tomáš Pilc, ale zklamání z celkových výsledků neskrývá. Jako problém vnímá to, jak je nastavený současný volební systém. I proto je se podle něj do kutnohorského zastupitelstva dostalo tolik subjektů.

„Mnozí lidé nevěděli, jak volit. Místo toho, aby zaškrtli celou stranu a tím jí dali sedmadvacet hlasů, zakroužkovali třeba jen pro ně čtyři známé kandidáty napříč volebními uskupeními, “ řekl Pilc. Podle něj by byl lepší systém, kdy by šlo volit jen celou stranu a v ní pak jednotlivým kandidátům dát preferenční hlasy.

Sama Soňa Žáčková na svůj úspěch zareagovala hned po volbách a neskrývala překvapení. „Šla jsem do toho po hlavě, ale že se do zastupitelstva dostanu, jsem nečekala,“ přiznala už v neděli.

„Skokana“ voleb mají také v Uhlířských Janovicích. Z desátého místa se do uhlířskojanovického zastupitelstva za Starosty a nezávislé probojoval Michal Mižišin. Podle spolustraníka Vladislava Filipa je to proto, že mají janovického rodáka lidé rádi a důvěřují mu.

„Lidé ve volbách křížkovali konkrétní kandidáty,“ potvrdil Filip „trend“ letošních komunálních voleb. „Vzhledem k tomu, kolikátý jsem na kandidátce byl, tak jsem to opravdu nečekal. Cítím se ale vázaný hlasy těch, kteří mě volili a na práci v zastupitelstvu se těším,“ řekl Mižišin.

V Čáslavi se nováčci pojí především s novým uskupením Čáslav pro všechny. Z devíti kandidátů bude v zastupitelstvu nováčky hned šest z nich. Mezi nimi i archeolog Filip Velímský.

„V komunální politice jsem se sice nepohyboval, ale s vedením města i úřady jsem často komunikoval ze své pozice předsedy Muzejního a Vlastivědného spolku Včela Čáslavská. To byl také jeden z důvodů mé kandidatury: snaha změnit přístup městka k těmto typům sdružení,“ zdůraznil Filip Velímský. Rád by se zároveň podílel na ochraně kulturního dědictví a zlepšil fungování památkové péče ve městě.

Ve Zruči nad Sázavou nováčci zabírají celé dvě třetiny tamního městského zastupitelstva. Důvodem je hlavně to, že v zastupitelstvu usednou jen dvě politická uskupení uskupení: Za Zruč veselejší a Sdružení nezávislých kandidátů ve Zruči.

Oproti minulým volbám tak budou v zastupitelstvu chybět komunisté, křesťanští demokraté a sociální demokraté. „Přestože se náš mandát oproti minulým volbám ztrojnásobil, pořád je to šest mandátů oproti devíti,“ připomněl lídr kandidátky Za Zruč veselejší Leoš Fiala.