VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Dobrovolní hasiči v akci: Sbory zaměstnávaly vytopené studně

Kutnohorsko – Zatímco jinde na Kutnohorsku měli dobrovolní hasiči plné ruce práce s odčerpáváním vody ze sklepů, studní nebo stavěním zátarasů proti velké vodě, sbory v okolí řeky Sázavy prožívaly relativní klid.

5.6.2013 2
SDÍLEJ:

Ze zásahu SDH NesměřiceFoto: Archív SDH Nesměřice

Řeka napáchala největší škody například v Kácově a Ratajích nad Sázavou, na jiných místech kutnohorského okresu, kterými protéká, však zůstala poslušně ve svém korytu.

Hasiči monitorovali situaci, ale jejich zásah nakonec často nebyl potřeba. Takový stav panoval i v případě Sboru dobrovolných hasičů Pertoltice.

Ti, podobně jako vlastějovický sbor, pečlivě monitorovali situaci, nakonec však jejich zásahu nebylo třeba. „Výjezd jsme neměli, Sázava byla klidná. Tedy – klidná nebyla, ale její stav si nevyžádal zásah hasičů," sdělil starosta a zároveň velitel pertoltického sboru dobrovolných hasičů Miroslav Vidlák.
Bez výjezdu se obešel i Sbor dobrovolných hasičů Hostovlice. „V naši obci naštěstí nenastala natolik vážná situace, aby bylo zapotřebí nasazení členů našeho sboru. Tedy pokud mi je známo," řekl Martin Navrátil, velitel hostovlického sboru.

Ze zásahu SDH Nesměřice

Zatopené studně

Se zatopenými studněmi se potýkal Sbor dobrovolných hasičů Krchleby. Hasiči tam museli odčerpávat vodu, která stekla do studní z polí. Jak uvedl velitel sboru Václav Říha, povodně v Krchlebech nyní v červnu neudeřily tak silně, jako tomu bylo přibližně před třemi lety. „Naštěstí tentokrát nikomu do domu voda nenatekla," dodal s úlevou v hlase Václav Říha.

Zatímco v Krchlebech se voda domům vyhnula obloukem, jeden z rodinných domů ve Svaté Kateřině již takové štěstí neměl. Minulý víkend v neděli odpoledne tam více než dvě hodiny odčerpávali vodu členové Sboru dobrovolných hasičů Svatý Mikuláš.

„Naštěstí voda nenatekla přímo do domu, ale pouze na zahradu, kde se vytvořila obrovská louže. Voda sem stekla ze střechy a taky majitel měl ucpaný odvod, který nestíhal vodu odebírat," sdělil velitel dobrovolných hasičů ze Svatého Mikuláše Josef Hlídek. Dodal, že nikde jinde nebyl jejich zásah potřeba, nemuseli ani vyjíždět za hranice okresu. „Čekali jsme na telefonu, nakonec ale naše služby už nikde nebylo potřeba," popsal dále Hlídek.

Ze zásahu SDH Uhlířské Janovice a Chmeliště

Srovnat nynější červnové povodně s předchozími nemůže. „Největší poslední povodně byly v roce 2002. Tou dobou jsem bohužel u tohoto sboru ještě nebyl, proto nemám možnost srovnání," řekl velitel Sboru dobrovolných hasičů Svatý Mikuláš.

Pomoc na dálku

Dobrovolní hasiči ze Svatého Mikuláše nyní společně s vedením místního obecního úřadu organizují sbírku prostředků, které mohou pomoci lidem postiženým povodněmi. „Sbírka je určena na pomoc postiženým povodněmi z kolínského okresu. Rozhodli jsme se podpořit sbírku, kterou pořádá jinak Český červený kříž. Sbírku má za dobrovolné hasiče pod patronací starosta sboru Michal Vavruška," popsal na závěr ochotu pomoci Hlídek.

Plné ruce práce měli například dobráci z Uhlířských Janovic a Chmeliště, kteří se potýkali s rozlitým rybníkem u obce Vavřinec. Voda tam zaplavila domy pod hrází a překazila dokonce i mezinárodní soutěž modelů plachetnic.

Nejen monitorování situace a pomoc lidem, kterým velká voda vytopila obydlí, ale 
i čekání na to, zda jejich pomoc nebude potřeba za hranicemi okresu. Místní sbory zasahovaly například na Kolínsku či Nymbursku, které povodně postihly v daleko větším rozsahu.

Některé zásahy musely však místní dobrovolní hasiči i odmítat. Tuto situaci zažili například Zbraslavičtí, kteří 
o víkendu s napětím sledovali situaci u Pančavského potoka.

Přestože povodeň zasáhla plošně celou republiku, našly se na Kutnohorsku sbory, které si užívaly relativního klidu. „Pohotovost jsme nedrželi, Sázava u nás naštěstí zůstala v klidu," uvedl velitel vlastějovických hasičů Milan Svoboda. 

 V poklidu kromě Vlastějovských zůstali jako jedni z mála i členové Sboru dobrovolných hasičů Vrdy.

Jejich moderní technika, čítající čtyři čerpadla, elektrocentrály a další, zůstala nevyužita. „Máme mnoho zkušeností s povodněmi v naší obci, a tak je možná škoda, že jsme naše vybavení nemohli využít při současných povodních jinde na Kutnohorsku," povzdechl si starosta sboru František Ferus. V uplynulých dnech jednotka z Vrdů vyjížděla pouze jednou, a to k požáru stromu po zásahu bleskem. „Jinak jsme pouze sledovali vývoj situace a chystali se na případné povodně u nás," řekl František Ferus.

Ze zásahu SDH Uhlířské Janovice a Chmeliště

Plné ruce práce měli členové Sboru dobrovolných hasičů Chmeliště, kteří společně s hasiči z Uhlířských Janovic pomáhali likvidovat škody v obcích Vavřinec a Žíšov. „Ve Vavřinci a Žíšově museli být občané v neděli evakuováni. Hladina Vavřineckého rybníka stoupla o více než jeden a půl metru, objem se během krátké chvíle zdvojnásobil," sdělila za dobrovolné hasiče z Chmeliště 
a Uhlířských Janovic Michaela Vondráčková.

Kvůli vylévajícímu se rybníku musela být uzavřena silnice spojující Vavřinec a Hatě, domům stojícím pod hrází se nedalo pomoci.

Velká voda překazila radost i sportovcům. Od pátku 31. května se totiž na Vavřineckém rybníku konalo další pokračování mezinárodní soutěže a zároveň Mistrovství České republiky v RC plachetnicích.
V Žíšově obyvatele zase potrápil místní rozvodněný potok, který ohrožoval čtyři rodinné domy. „Naštěstí dva 
z nich nebyly obydlené. Voda tam podemlela stodolu, která nápor vody nevydržela," uvedla Vondráčková. Silnice ze Žíšova do Chmeliště musela být nakonec uzavřena. 

Voda mnohdy přišla jako blesk z čistého nebe. „Bylo to celé hodně rychlé. Přiznám se, že nás to vystrašilo, ale nezarazilo. Z minulých let jsme poučení, jak se v těchto situacích zachovat," uvedl okolnosti při nasazení dobrovolných hasičů Tomáš Valenta, zástupce velitele Sboru dobrovolných hasičů Církvice.
Dobrovolníci z Církvice ani v úterý nepolevovali ve své pozornosti. „V tuto chvíli zde máme pohotovost. Ozvalo se nám totiž několik obyvatel, že mají vodu ve sklepě. Čekáme tedy, jestli voda sama klesne, nebo pojedeme odčerpávat," uvedl Valenta.
Církvičtí zasahovali v neděli v lokalitě naproti motorestu Vosrkáč, kde voda ohrožovala pět domů a byla již skoro uvnitř. „To byl takový náš největší zásah. Jinak jsme stále monitorovali situaci jak v Církvici, tak v Jakubu, ale tady to bylo proti jiným částem okresu celkem klidné," sdělil za dobrovolné hasiče z Církvice na závěr Tomáš Valenta.

Ze zásahu SDH Nové Dvory

Nelehký úkol
Dát „do kupy" všechny členy dobrovolných sborů takto narychlo a ještě v noci není zrovna jednoduché. O tom se přesvědčili členové Sboru dobrovolných hasičů Nesměřice.
„Situace byla akutní, svolat členy družstva bylo proto náročnější. Ne všichni mohli ihned vyrazit do terénu. Jeden kolega třeba kvůli pohotovosti jel až z Prahy," popsal okolnosti při svolávání členů Ondřej Ševeček, člen Sboru dobrovolných hasičů Nesměřice.
Potíže při pohotovosti ve všedních dnech prý také činí i firmy, ve kterých členové dobrovolných sborů pracují. Ne vždy totiž umožní hasičům opustit pracoviště za účelem zásahu. Nesměřičtí zasahovali například v Křečkově na Nymbursku nebo ve Starém Kolíně, kde se o potíže „postaral" rozvodněný potok. Tam našlo své využití i čerpadlo.

Ačkoliv nyní zasahovali Nesměřičtí „na ulici", Ondřej Ševeček vzpomněl na vděčnost lidí z minulých let. „Lidé nás, dobrovolné hasiče při takovýchto situacích vidí rádi. Dokonce v minulých letech nám vyjádřili svůj dík třeba otištěním zprávy v médiích," řekl.

Ve stavu neustálé bdělosti je například Libor Krejcar, velitel Sboru dobrovolných hasičů Malešov. „Mám před domem hasičské auto a jsem pořád připraven vyjet," řekl.
Malešovští hasiči se potýkali v neděli s vodou, valící se z kukuřičného pole v Úmoníně. „Pod polem s kukuřicí tam stojí dům. To je to nejhorší – kukuřice vodu neudrží a to se samozřejmě stalo i tady," popsal situaci Krejcar. Povodeň byla podle jeho slov téměř půlmetrová a odčerpat museli hasiči pět tisíc litrů vody. „Nebyl to hezký pohled. Člověku je líto těch lidí. Ale už to nějakou dobu děláme, tak jsme zvyklí na nehezké výjevy," popsal své pocity velitel jednotky z Malešova.
Dodal, že odčerpali vodu z několika sklepů. „Já dokonce i z toho svého, ale to nebylo skoro nic. Řekněme, že si příroda řekla, abych doma nezlenivěl a nevyšel ze cviku," neztrácí optimismus Libor Krejcar.

Ze zásahu SDH Nesměřice

Sázava se držela
V klidu zůstali členové Sboru dobrovolných hasičů Vlastějovice. Řeka Sázava tam byla klidná, a tak si místní dobrovolníci dopřáli klidu bez „držení stráže" pro případ potřeby. „Byli jsme v kontaktu s naším starostou, ale hladina řeky nedosahovala ani na první povodňový stupeň, takže jsme službu nedrželi," popsal situaci ve Vlastějovicích Milan Svoboda, velitel místních dobrovolníků.
Dodal, že v předchozích letech při veliké vodě však takový klid rozhodně nepanoval. Se sborem tak odčerpávali vodu například u mlýna v Budčicích nebo ze zatopených studní. 

Dobrovolní hasiči pomáhali nejen ve svém okresu, ale mnohdy vyjížděli i za jeho hranice. Například na Nymbursko nebo Kolínsko.

Na Nymbursko se vydali například členové Sboru dobrovolných hasičů Močovice.
„V neděli jsme zasahovali v obci, monitorovali jsme situaci a museli jsme v pár případech připravit pytle s pískem, které jsme dali před domy, aby tam nenatekla voda. Ta se ale zastavila před těmito zábranami. Potom nás odvolali na Nymbursko," popsal angažovanost členů sboru jeho velitel Tomáš Moravec. Tam odčerpávali dobrovolní hasiči vodu ještě včera v dopoledních hodinách, a to pomocí dvou čerpadel.

Se svoláváním sboru podle slov velitele Moravce potíže nebyly. „První svolávání se uskutečnilo v neděli, což byla výhoda, protože lidé byli o víkendu doma, takže nebyl žádný problém. Ve všední dny je to samozřejmě náročnější, protože členové sboru jsou v práci," sdělil velitel hasičů v Močovicích.

Podle Moravcových slov se vždy podařilo sehnat počet dobrovolných hasičů potřebných pro zásah. Jak na závěr zhodnotil Tomáš Moravec záplavy? „Je to určitě katastrofa. I podle toho, co člověk vidí v televizi. Tam, kde jsem viděl záplavy na vlastní oči, lidé situaci zvládli. Mladí lidé se nám snažili při zásazích pomáhat, u starších lidí je to problematičtější, protože situaci vnímají jinak, jsou z toho rozčarovaní. Nyní připravujeme u nás charitativní sbírku," řekl na závěr velitel dobrovolných hasičů z Močovic.

Ze zásahu SDH Uhlířské Janovice a Chmeliště

Na různých místech v okresu zasahovali členové Sboru dobrovolných hasičů Uhlířské Janovice.
Ti likvidovali škody napáchané velkou vodou a pomáhali při protipovodňových opatřeních například v Zásmukách, Bečvárech a samozřejmě v Uhlířských Janovicích. „Ještě včera jsme jezdili a i nyní jsem v terénu. V jednom domě, kde hasiči zasahovali, měli obyvatelé například čtyřicet centimetrů vody. V Uhlířských Janovicích konkrétně vyvstaly potíže s vodou na Zámostí, jinak jsme odčerpávali vytopené garáže a samozřejmě sklepy," popsal aktivní činnost dobrovolných uhlířskojanovických hasičů Petr Dufek.
Svolávání členů sboru probíhalo přes SMS zprávy zasílané na mobil. „Ústředí z Kolína nám poslala na mobil vždy zprávu o tom, co se na okrese i mimo něj děje a kde je potřeba zásahu hasičů," vysvětlil systém svolávání dobrovolných hasičů dále Dufek.

Situaci nyní v červnu s ostatními roky příliš porovnat prý nemůže. „Nastoupil jsem ke sboru až po roce 2002, takže ty veliké záplavy v tomto roce jsem nezažil. Těžko proto porovnávat současný stav," řekl Petr Dufek.

Pančavský potok, který se v době víkendových srážek změnil v divoký „veletok", monitorovali členové Sboru dobrovolných hasičů Zbraslavice.
„Pohotovost jsme celou dobu nedrželi, hlídali jsme hlavně situaci u Pančavského potoka, který nakonec vytopil tři rekreační chaty," uvedl velitel sboru Milan Červinka.
Majitelé chatek touto situací samozřejmě nikterak nadšeni nebyli, ale podle Červinkových slov nečelí těmto událostem poprvé. „Sdělili, že pokud se to stane jednou do roka, potom se dá přežít. Když je to ale třeba desetkrát, potom už to představuje problém," sdělil velitel dobrovolných hasičů ze Zbraslavic.
V rámci záchranného systému byli zbraslavičtí hasiči žádáni i v jiných zatopených oblastech, ale jelikož hlídali Pančavský potok, museli pomoc jinde odmítnout.

Ze zásahu SDH Nové Dvory

S rozvodněnou Klejnárkou bojoval Sbor dobrovolných hasičů Nové Dvory.
„Řešili jsme situaci v Nových Dvorech a spádových obcích. Problém tam vyvstal hlavně v případě pily, která stojí na soutoku Klejnárky a Vrchlice. Dále jsme tu řešili zatopený dům, do kterého voda protekla kanalizací," sdělil jednatel novodvorského sboru Jaroslav Dušek. O obyvatele domu se podle jeho vyjádření postaralo i vedení obce. „Přetrvává zde problém s pitnou vodou, kterou nelze dále využívat," sdělil Dušek.

Zprávy o činnosti dalších sborů dobrovolných hasičů z Kutnohorska v době povodní přineseme v sobotním vydání Kutnohorského deníku.

Autor: Blanka Olišarová

5.6.2013 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krajský soud v Praze se v pondělí 23. října vrátil ke korupční kauze kolem bývalého středočeského hejtmana Davida Ratha.
13

Rath zavalil soud přívalem slov, předseda senátu je prý podjatý

Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize středočeské koalice pokročila, námluvy ANO s ČSSD už nejsou tajné

Hejtmanka lákala pozornost ke středním Čechám. Ve Washingtonu

Střední Čechy – O lokality ve středních Čechách se nyní více zajímají členové týmů americké centrály softwarového gigantu Microsoft.

Debaty o penězích pro nemocnice může kdokoli sledovat i z domova

Střední Čechy – V úterý se sejdou zastupitelé Středočeského kraje. Jednat mají hlavně o plánu investic a o penězích pro krajské nemocnice. Jistě se zmíní i o aktuální krizi krajské koalice – k ráznému řešení však asi nepřistoupí.

DOTYK.CZ

Internet se baví: Babiš líbá a Benda je stejnou jistotou jako smrt a daně

/ GALERIE, VIDEO / Tvůrci internetových memů nespí a povolební situaci v Česku pochopitelně nenechali bez povšimnutí. Pozornost si získaly zejména čtyři momenty: vděk Andreje Babiše vyjádřený tvůrci jeho kampaně Marku Prchalovi, prohra Matěje Stropnického v čele Zelených, poměrně vysoký zisk SPD Tomia Okamury - a "nesmrtelný" poslanec Marek Benda.

Střední Čechy: Máme celkem 26 poslanců

Střední Čechy /INFOGRAFIKA/ - ANO ovládlo Středočeský kraj. Do poslanecké sněmovny se probojovalo 9 jejich poslanců.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT