Zařízení má například sál pro fyzioterapii, místnosti pro vodoléčbu a další rehabilitační terapie. Je zde také v ČR unikátní přístroj pro vakuaci použitých plen, který usnadňuje jejich likvidaci.

Klienti do Uhlířských Janovic přišli z nedalekých zrušených domovů v Ratajích nad Sázavou a Hačka. Většina se ale do domova dostal na základě pořadníku, na kterém je i nyní 148 lidí. Podle Pivoňkové by proto bylo dobré, kdyby bylo postaveno ještě jedno obytné křídlo. „Obávám se, že na to nebudou peníze," dodala ředitelka. Kapacita středočeských domovů pro seniory spravovaných krajem činí 4000 míst včetně specializovaných lůžek, čekací doba se pohybuje okolo tří měsíců až roku a půl.

Premiér Bohuslav Sobotka, který se dnešního slavnostního zahájení provozu zúčastnil, připomněl, že Středočeskému kraji se na rozdíl od vládních programů evropských dotací podařilo dotace za minulé programovací období z velké části využít a nehrozí vracení velkých částek. Vládním programům přitom podle Sobotky hrozí vracení až 50 miliard korun.

Ve středních Čechách by letos měla být ještě dokončena dostavba domova pro seniory v Rakovníku, kapacita by zde měla vzrůst ze 40 na 80 míst. Další podobný projekt zatím kraj podle hejtmana Miloše Petery nechystá, ale také se nezříká myšlenky oprav dalších sociálních zařízení. Dalším cílem by mělo být také rozšiřování domácí péče o seniory.

Budova domova v Uhlířských Janovicích byla dlouhá léta rozestavěná a chátrala. Stavbu zastavil někdejší zřizovatel, okresní úřad, kvůli neúměrnému zvýšení nákladů. Po zrušení okresních úřadů se stal investorem kraj, vedený tehdy Petrem Bendlem (ODS), který projekt označil za nešťastný a pro budovu hledal kupce. O rozestavěný objekt však neměl nikdo zájem.

Po nástupu Davida Ratha (dříve ČSSD) do čela hejtmanství zastupitelé rozhodli, že kraj si budovu ponechá a dostaví ji. Práce ale začaly až loni. V chátrajícím areálu, který se stal terčem zlodějů, se v minulosti prostavělo kolem 100 milionů korun. Místní návrat dělníků do Uhlířských Janovic uvítali. Kvůli nedokončenému domovu v minulosti sepsali i petici.