Ke středečnímu dni tam bylo na covid pozitivně testováno dvaadvacet klientů a dvanáct zaměstnanců. „Zřídili jsme proto covidové centrum. Není to nic dramatického. Domnívám se, že jsou domovy, které jsou na tom mnohem hůř. Zákaz návštěv i zřízení covidového centra proto bereme spíše jako preventivní opatření, aby se nákaza dál nešířila,“ zdůraznil ředitel.

Domov se již pomalu připravuje na očkování. Václav Váňa ale zdůraznil, že půjde o čistě dobrovolnou volbu každého zaměstnance i klienta. „Očkování koordinujeme se zřizovatelem, kterým je Středočeský kraj. V těchto dnech jsme zjišťovali zájem mezi zaměstnanci, nyní se budeme ptát klientů. Nikoho ale nebudeme do ničeho nutit,“ doplnil ředitel.

Ačkoliv nejsou návštěvy v domovech pro seniory při dodržení stanovených hygienických podmínek plošně zakázány, jejich klienti sociální izolovanost stále pociťují. „Nemohou jít ven, což psychicky velmi špatně snášejí. Z tohoto pohledu se nám daří špatně,“ sdělil ředitel Domova důchodců v Čáslavi Aleš Šorf.

Z hlediska šíření nákazy se ale čáslavský domov aktuálně řadí k těm méně zasaženým. „Máme zhruba pět či šest covid pozitivních zaměstnanců, u klientů, vyjma jednoho dlouhodobého případu, se nám daří držet čistý štít,“ dodal ředitel. Současnou situaci tak zvládají sami s pomocí brigádníků, kteří jsou nejčastěji z řad studentů.

I tady se na očkování připravují – nejprve u zaměstnanců. „Zaslali jsme na krajský úřad informaci o tom, kolik zaměstnanců se na očkování přihlásilo. Zájem se pohybuje kolem čtyřiceti procent,“ uvedl Aleš Šorf. Zájem o očkování mezi klienty zatím nezjišťovali.

Zhruba polovina zaměstnanců má o očkování zájem také v Domově Barbora v Kutné Hoře. „Přibližně padesát procent zaměstnanců projevilo o očkování zájem. O zájmu u klientů prozatím nemáme dostatečné informace,“ uvedla Jana Juklová, která je v současné době pověřena řízením kutnohorského domova.