„Máme dostatek všech ochranných pomůcek, v tomto ohledu jsme vybaveni. Co nás ale trápí, je nedostatek personálu. Část zaměstnanců teď chodí na testy a než budou výsledky, jsou mimo službu,“ sdělil ředitel domova Aleš Šorf. Zdůraznil ale, že přicházejí i další nemoci než covid–19 . „Rýma, nachlazení. S tím personál do práce také nemůže,“ dodal.

Brigádníci v akci

Aktuálně žádného covid pozitivního klienta v domově nemají. Tristní personální situaci by podle něj mohli vyřešit brigádníci a dobrovolníci. „Ministerstvo zdravotnictví vydalo opatření, podle kterého nebudou muset tito lidé absolvovat vstupní prohlídku u lékaře a další náležitosti, ale bude stačit jen jejich čestné prohlášení a budou moci ihned nastoupit,“ dodal ředitel Aleš Šorf.

Čáslavský domov ale využívá pomoci i jinde. Spolupracuje se zařízením Všeobecný lékař.cz, poskytovatelem zdravotnických služeb praktických lékařů, které se v současné době snaží pomoci všem domovům napříč republikou. Nyní v rámci této spolupráce využívají služeb jedné praktické lékařky, která do domova dochází.

Konzultují opatření

Služeb Všeobecného lékažře.cz využívá i kutnohorský Domov Barbora. „Spolupracujeme velmi úzce a moc si to pochvalujeme. Kromě toho, že k nám dochází smluvní praktický lékař, konzultujeme i různá aktuální opatření,“ uvedla vedoucí sociální pracovnice Domova Barbora Kutná Hora Jitka Koděrová.

I tady je personální situace již na hraně, ze stejných důvodů jako v Čáslavi. „Žádného covid pozitivního klienta ale nemáme,“ doplnila Koděrová.

Žádného covid pozitivního pacienta nemají ani v Domově seniorů v Uhlířských Janovicích. S personálem už je to horší. „Máme 5 pozitivních zaměstnanců, 11 jich je v karanténě. Personálně ale situaci zatím zvládáme,“ uvedl ředitel domova Václav Váňa.

Dobrovolnická linka pro domovy pro seniory

V reakci na krizovou personální situaci zavedla primářka zdravotnického zařízení Všeobecný lékař.cz Olga Janovská se svými kolegy lékaři vedle výrazného zintenzivnění lékařské péče ve spolupracujících ústavech dobrovolnickou infolinku, kterou mohou zcela bezplatně využívat všechny domovy seniorů na území ČR.

„Naším cílem je usnadnit kolegům v sociálních službách orientaci v aktuálních opatřeních a doporučených postupech. Zároveň chceme sestry edukovat v oblasti již zmiňovaného skóre včasného varování a pomoci tak správné indikaci pacientů k zintenzivnění péče či hospitalizaci,” vysvětlila Olga Janovská.

Speciální infolinka vznikla jako dobrovolnický projekt praktických lékařů Všeobecného lékaře.cz jako nástroj boje proti koronavirové epidemii. Využít ji může zcela bezplatně jakýkoliv domov seniorů zasažený onemocněním covid-19. Linka je v provozu každý všední den od 8 do 18 hodin a obsluhuje ji vždy praktický lékař či lékař se specializací na geriatrickou péči.