Jaký byl první měsíc ve funkci

Byl zajímavý. Trošku hektický. Hodně jsem papírovala. Dodělávala jsem věci, které nám zbyly z června a ze srpna. Novinkou pro mě bylo psaní monitorovací zprávy. Hned po začátku jsem se díky tomu podívala na ministerstvo školství. Zjistila jsem, že všechny zprávy, které se k nám učitelům dostávaly, jsou pravdivé. Osmdesát procent činnosti ředitele je správa budovy. Zbytek je výchovně vzdělávací proces. Vlastně mám pocit, že ředitelování je práce hlavně o papírování. Jedno velké psaní a čtení na počítači.

Jak Vás uvítal učitelský sbor?

Vyjádřil mi obrovskou podporu. Kolegyně i kolegové mi projevili veliké pochopení a náklonnost. Ve všem mi vyšli vstříc. Už máme za sebou i inspekci, která byla velmi opět velmi zajímavou zkušeností a zároveň velkou motivací do budoucna.

Už první školní den, kdy jste byla představena dětem v nové funkci, jste sklidila od žáků obrovský potlesk. Pociťujete podporu i od nich?

Ano, určitě! Velice mě těší, že si děti vzaly k srdci, že mají být vstřícní k lidem kolem sebe obecně. U mě se to projevuje tak, že mám pocit, že mě více zdraví, což se mi jako učitelce nestávalo. Navíc se na mě i usmívají, to mi zlepšuje náladu. Hned mám ten den hezčí. I v nové funkci učím každý den a pohybují se tak mezi dětmi, takže bych to mohla shrnout takto: Stále mě berou jako učitelku, ale projevují mi úctu jako paní ředitelce. Myslím, že to vzaly skvěle. Doufám, že jim to vydrží. (smích)

Když se vrátíme k první mu školnímu dnu, kdy jste předstoupila s prvním projevem před školu, byla jste nervózní?

Byla jsem hodně nervózní. I přesto, že je znám už tak dlouho a že jsem jich většinu učila, přesto všechno jsem měla trému. Možná tomu přidávalo i to obrazně řečeno pozadí za mnou. Stál tak totiž pan starosta s paní hejtmankou. Člověk si pak v takové chvíli říká: Musíš se snažit.

Ve funkci jste střídala pana Miroslava Roudného. Dal vám nějakou radu, jak na ředitelování?

Dal a stále dává. On se tu stále dost často vyskytuje, tak pokud něco potřebuji, můžu se na něj bez obav obrátit. Někdy si musím i dopředu zapsat, co se ho chci zeptat, protože práce je opravdu hodně. Vždy jsme spolu vycházeli dobře, takže je pokaždé velmi vstřícný a poradí. Já si pak jeho typy převedu na svou situaci podle svého uvážení. Jsem totiž přístupem i povahou trošku jiný člověk, ale jeho rady jsou pro mě velmi cenné.

Jaké změny čekají v nejbližší době školu pod vaším vedením?

Největší změnou je změna názvu. Oficiální název školy je totiž Základní škola Kutná Hora Jana Palacha 166. To je do kolonky dost dlouhé. Proto jsme zažádali o přejmenování na Základní škola Jana Palacha Kutná Hora. Od vedení města již máme souhlas. Podali jsme žádost i na krajský úřad a Českou školskou inspekci. Z krajského úřadu už se nám taky ozvali se souhlasem. Co je pro nás ale velmi důležité je, že po dlouhé době se mi podařilo dopátrat se bratra pana Jana Palacha, Jiřího. Žije stále v Kamenickém Šenově, kde bydlel již v době, kdy Jan studoval Praze a měl u něj nahlášené trvalé bydliště. Takže jsem přes obecní úřad zjistila, kde bydlí a oslovila jsem ho dopisem. On nám teď odepsal, že souhlasí, abychom nesli jméno jeho bratra a popřál nám také hodně úspěchů do budoucna.


Místo narození: Martin, Slovenská republika

Vzdělání: Pedagogická fakulta, Jihočeská univerzita České Budějovice

Aprobace: První stupeň, pracovní činnosti

Délka působení na ZŠ Jana Palacha: 19 let

Oblíbený film: sága Star Wars. „Viděla jsem je již několikrát. Je těžké říci, který díl se mi líbí nejvíce, ale asi Epizoda III. Pomsta Sithu. Je nejvýpravnější."

Oblíbená kniha: Saturnin, sága Harry Potter. „Saturnina čtu vždy v létě. Asi to ve mně evokuje to, že je tam hlavní hrdina na dovolené. Líbí se mi elegance první republiky, je to mé nejoblíbenější období v celé historii.