„Je to předmětem vyhodnocení pro příští zasedání rady. Nájemci měli v budkách smlouvu do 6. ledna v rámci záboru. Tuto sobotu budou ale mít ještě otevřeno,“ řekl Viktora.

Mezi Kutnohořany se ale rozjely vášnivé debaty o tom, proč budky nenechat na náměstí celoročně a alespoň o víkendech v nich nenabízet produkty lokálních prodejců. V průběhu adventu a vánoční svátků totiž alespoň jeden z nich tahounem byl. Kromě svařeného vína a teplého punče nabízel třeba i polévky, chleba se škvarkovou pomazánkou a lidé se dokonce mohli přímo v centru města ohřát u ohně a s dětmi si na něm opéct buřta.

Jindy potemnělé a prázdné náměstí tak ožilo prakticky denním setkáváním místních. Právě někteří z nich pak poslali jasný vzkaz na kutnohorskou radnici. „Od občanů jsme obdrželi několik podnětů, aby stánky na náměstí zůstaly,“ řekl místostarosta Kutné Hory Vít Šnajdr (Piráti).

Jak vše dopadne, by se mělo ukázat do čtrnácti dnů. „Byli bychom rádi, kdyby tam nezůstal jen jeden stánek, ale aby byly využité i ostatní,“ doplnil Josef Viktora s tím, že prozatím platí pokyn ze strany vedení města stánky neodvážet.