„Já si to prostě nedovedu představit. Třeba v létě, když máme plnou zahrádku hostů, nevíme, kam dřív skočit a do toho ještě řešit elektronickou evidenci tržby. To prostě podle mě nebude technicky možné," 
řekl Tomáš Dáňa, majitel kutnohorské restaurace Harmonie. Ten své názory stejně jako ostatní živnostníci přišel prezentovat minulý týden prezidentovi Hospodářské komory Vladimíru Dlouhému při příležitosti setkání podnikatelů.

Také další podnikatel Martin Černý, majitel hračkářství a papírnictví Korekt, je k novému systému značně skeptický. „Každá položka se bude muset nyní vykazovat finančnímu úřadu. Já prodávám třeba i obálky za korunu. Jen to bude zdržovat, kdy budu muset čekat, jestli mi to finanční úřad schválí, nebo ne," uvedl.

Mnozí obchodníci se také obávají nákladů, které budou s novým systémem elektronických tržeb spojené.  Přestože Ministerstvo financí České republiky ujišťuje, že bude vyvinuta snaha o to, aby byl systém co nejjednodušší, s co nejnižšími a především jednorázovými náklady, většina podnikatelů má jiný názor. „Jsou to náklady navíc, což malé živnostníky může zničit. Já si třeba nedovedu představit, pokud to bude složitější systém, že se to všichni moji zaměstnanci zvládnou naučit," řekl Martin Černý. „Náklady s tím spojené budou obrovské. Já mám tři provozovny, takže to budu muset řešit třikrát. Plus proškolení zaměstnanců," dodal.

Podnikateli vadí i to, že stát podle něj neplní funkci, jakou by měl mít, tedy kontrolní. „Stát si neumí pohlídat řádné odvádění daní, tak chce zavést tohle, ale to je jen šikanování nás poctivých podnikatelů, kteří daně řádně platíme," uvedl.

Štěpánka Středová, majitelka obchodu se spodním prádlem v Kutné Hoře, poukázala na fakt, že náklady na jednu elektronickou pokladnu se uvádějí kolem čtyřiceti tisíc. „Živnostník ji bude muset hradit sám. A to pak nepočítám, když nastane nějaký technický problém. Vždyť ti servisáci si berou třeba šest set za hodinu," řekla

Někteří podnikatelé mají rovněž pocit, že se jedná o jakousi zvůli systému a že s nimi ani nikdo není ochoten diskutovat a brát jejich připomínky vážně.

Internetu nerozumíme

Jiní živnostníci mají zase obavy z plánovaného online systému a s tím souvisejícím připojením na internet. „Já internetu nerozumím. Neumím to s ním, ani co se týče práce s počítačem. Muset se to učit, to pro mě bude strašné," řekla Alena Blažejovská, majitelka second handu na Václavském náměstí v Kutné Hoře. „Je pravda, že já jsem tu elektronickou evidenci tržeb podrobněji nezkoumala, ale mám dojem, že spousta podnikatelů musí řešit úplně jiné problémy," dodala Blažejovská s tím, že doby, kdy jsem se měla dobře, už jsou dávno pryč. „Poplatit nájmy, energie a je to tak akorát vyjít. Navíc lidi teď vůbec nechodí nakupovat," zdůraznila.

Vidí kutnohorská podnikatelka řešení někde jinde? „Platím paušální daň. Možná bych raději zaplatila o něco víc na daních, než zavádět tenhle systém. Myslím, že ty skutečně drobné obchodníky to může zlikvidovat," uzavřela.

Internet jako problém systému označil i Martin Černý. „Co když nepůjde, nebo bude problém s připojením? To nebudu moct prodávat," dodal k tématu.

Nespokojená je i Štěpánka Středová. „Internet je pro starší věkové kategorie problém. Myslím si, že drobní živnostníci nad padesát let zkrátka skončí," dodala. Problém v systému elektronické evidence tržeb ale spatřuje ještě jinde. „Zboží, které mi přijde během dne, nebudu moci hned podávat, protože se bude muset nejprve zaevidovat. Takže budu muset počkat do zavíračky, zboží zaevidovat a pak teprve prodávat. To je škoda," připomněla.

Povinnost převzít účtenku

V otázce elektronické evidence tržeb trápí živnostníky také další otázka, a to je povinnost zákazníka převzít účtenku za zakoupené zboží. „To už vůbec nevím, jak se bude dělat. Zákazníky budu asi honit na ulici s účtenkou a prosit je, aby si ji vzali," řekl Martin Černý. Majitelka second handu k tomu dodala, že i jí tato myšlenka připadá zvláštní. „Vždyť já tu prodávám i trička za desetikorunu, dvacetikorunu," připomněla.

Podnikatelé se obávají, že s novým systémem spousta živností skončí, Kutná Hora tak bude ještě víc prázdná a zkrachovalí obchodníci se budou muset jít přihlásit Úřad práce, kde už je tak registrováno spousta lidí. Všichni jsou si ale vědomí, že pokud budou chtít dál podnikat, musí se s novým systémem smířit.

Poctiví nebudou mít problém

Obavy i nesouhlas živnostníku chápe Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory. Přesto je ale přesvědčen, že se jedná o krok správným směrem. „Ti, co poctivě platí daně by neměli být znevýhodňováni těmi, kteří je neplatí. Elektronická evidence tržeb by systém odvodu daní měla zpřehlednit," uvedl. Rovněž dodal, že, co se týče potřebných nákladů, je přesvědčen, že se bude jednat o náklady jednorázové, byť si je vědom toho, že některé obchodníky to skutečně může „položit".