I on si však dobře uvědomuje nebezpečí, které využití facebooku skrývá: je až příliš snadno dostupný hackerům, kteří se mohou dostat k informacím na účtech uživatelů.

Ne všichni si však jako on uvědomují, že informace, které na své zdi vypustí do světa, se mohou dostat nejen k hackerům, ale i ke zlodějům nebo i pedofilům.

Ráj pro zločince

Na tento fakt upozornila okresní mluvčí Policie České republiky Vendulka Marečková. „Facebook je pro zloděje a pedofily rájem a komplicem. Jeho uživatelé zde prezentují své fotografie, kde nejnebezpečnějším faktem je, že ukazují, v jakém prostředí se právě jejich autor nachází," uvedla jen jedno z nebezpečí Vendulka Marečková.

Podle jejích slov by měli mít všichni uživatelé na paměti, že nacionále, které na facebooku používají, má k dispozici nějaká třetí strana. „Pro přihlášení na facebook je potřeba použít e-mailovou adresu. Je lepší si pro tyto potřeby zařídit nějaký nový e-mail, který člověk nepoužívá pro běžnou korespondenci," doporučila okresní policejní mluvčí. Snadno se pak uživatel facebookového účtu stává adresátem nejrůznějších nevyžádaných e-mailů.
Bohužel ani Kutnohorsku se nevyhýbají případy, kdy facebook sehraje svoji roli 
v rámci kyberšikany.

Prostředek kyberšikany

Na Kutnohorsku je znám nedávný případ kyberšikany, který se týkal tří žáků jedné 
z čáslavských škol. Svoji roli
v tomto případě sehrály rozdílné sociální poměry.

„Na našich preventivních schůzkách se žáky a studenty škol na Kutnohorsku doporučujeme, aby v případě nebezpečí celou konverzaci na chatu zkopírovali a uložili. Pro policii se pak stává důležitým důkazem," řekla policistka Vendulka Marečková.

Školy si jsou nebezpečí kyberšikany dobře vědomy. Policisté z Kutné Hory ve spolupráci s probační a mediační službou pořádají diskuze na toto téma, kde jim studenti sdělují své zkušenosti. Využití ve školách facebook prozatím jako součást výuky nenachází.

Facebook ve výuce nepoužívají

Ředitelka Základní školy Jana Palacha v Kutné Hoře Jaroslava Drabešová potvrdila, že při výuce facebook učitelé na jejich škole nevyužívají. „Studenti mají k němu přístup z veřejných počítačů. Při výuce počítačovým dovednostem vědí, že stojí ve školním řádu, že by na svůj účet na facebooku chodit neměli," vysvětlila ředitelka Palachovy základní školy.

V případech, kdy učitel zjistí, že při hodinách výuky na počítačích žáci nedodržují řád, není nic snazšího, než studentům přístup na jejich účet zablokovat. „To se ale stává naštěstí jen ve výjimečných případech," dodala Jaroslava Drabešová.

Na Vyšší odborné škole, Střední průmyslové škole 
a Jazykové škole s právem státní jazykové zkoušky 
v Kutné Hoře využívají podle slov ředitele Jaroslava Načeradského učitelé facebook pouze pro případnou komunikaci se žáky.

„V rámci výuky chceme zavést jiný systém, a to Moodle, který je vhodný rovněž pro 
e-learning. Studenti zde budou mít potřebné studijní materiály a budou zde moci odevzdávat i své úkoly," popsal ředitel Jaroslav Načeradský.

Zatímco Palachova základní škola vlastní facebookové stránky nevede, kutnohorskou „průmyslovku" si tam můžete sami vyhledat. „Vkládáme sem nejrůznější fotografie z akcí a také sem dáváme nejrůznější aktuality," 
řekl dále ředitel Jaroslav Načeradský. I přesto na závěr dodal, že internetové stránky školy jsou i navzdory účtu na facebooku dále prioritou.

Rozhovor o facebooku s Jakubem Sloupem

Rozhovor s mladým členem divadelního souboru Tyl Jakubem Sloupem o tom, co soudí o facebooku:

Proti facebooku jsem zkoušel bojovat

 Facebook řada lidí využívá nejen pro zábavu, ale i pracovní účely. O své zkušenosti se s námi podělil třiadvacetiletý Jakub Sloup. Jaký je jeho názor na tuto aplikaci?

Když se řekne „facebook", jaká slova vás napadnou? Jak byste ve třech slovech charakterizoval jeho podstatu?

Ztráta mého času. Myslím, že tahle slova facebook vystihují.

Vidím, že váš názor na facebook není příliš pozitivní.

Což o to, facebook jako takový je dobrá aplikace. Spíš to osazenstvo na facebooku trochu postrádá logiku. Mám pocit, že jak jsou na něm často a dlouho, tak ztrácí rozum. Když se mě někdo pokouší tady kontaktovat stylem „ahoj, jak se máš", tak takové zprávy se pokouším úplně vypouštět, protože to nikam nepovede.

Vnímáte facebook tedy spíše negativně, nebo pozitivně?

Rozlišuji dvě stránky. Za pozitivní považuji facebook ve chvíli, kdy potřebuji oslovit větší množství lidí. Napíšu jednu větu a ví to dalších devadesát lidí třeba. Já jej využívám především 
v rámci založené skupiny, ke které patřím, kde sdílím mezi lidmi to, co vytvořím nebo co je potřeba šířit dál.

Takže pozitivní je jeho využitelnost z pracovního hlediska.

Přesně tak. Přeposílám sem třeba nejrůznější nabídky, kterým já nevyhovuji, ale vím, že mohou oslovit další.

Jak využívají facebook vaši známí? S čím souhlasíte, s čím už méně nebo vůbec?

Známí už myslím pochopili, že u mě třeba nepochodí se zasíláním pozvánek na hraní her na facebooku. Ty prostě blokuji, považuji to za ztrátu času – je to o ničem, nemá to význam. Je to jen nástroj facebooku, aby lidi na těchto stránkách udržel co nejdéle. Znám lidi, kteří na těchto hrách ujížděli.

Co říkáte na statusy celkově?

V mém případě sdílím skutečně jen to, co potřebuji. Občas se tak procházím ve svých myšlenkách a něco mě napadne. Ale je to třeba hloupost. Říkám si: tohle by se mohlo dát na facebook. Ale pak si řeknu: ne, je to trapné. Občas se divím, co zde lidi sdílejí za své myšlenky a podle mě to hodně vypovídá o tom, nad čím přemýšlejí.

Teď jsem si všimla, že je v módě dávat si na status, jak se lidi cítí. Vyberou vhodného smajlíka a za tím je napsáno vysvětlení. Třeba smutný smajlík a za ním „cítí se na dně".

Musím říci, že tahle novinka ke mně ještě nedošla.

Setkal jste se někdy s nějakým podle vás opravdu hloupým statusem?

Určitě ano, protože takovýchto statusů je jich na facebooku nepřeberné množství. Ale tím, že jsou opravdu hloupé, tak je v hlavě dlouho neudržím. Takže si nějaké konkrétní nepamatuji.

Když zapnete facebook – kam se jako první obvykle podíváte?

Nejprve na stránky své skupiny. Statusy na zdi zhlédnu jen ve chvílích, kdy se opravdu nudím. Líbí se mi takové ty statusy, kdy někdo je smutný, někdo veselý a první je smutný, protože druhý je veselý.

Využíváte hodně i chat?

Můžu říci, že upřednostňuji spíše komunikaci přes e-mail. Tu udržuji si lidmi, se kterými jsem v kontaktu 
v podstatě neustále, se kterými se bavím. S těmi se obvykle třeba na schůzkách domlouváme právě takto. 
E-mail mi přijde smysluplnější než chat na facebooku. Tomu hlavně ani příliš nevěřím. Když po mně někdo chce kontakt, tak rozhodně by mi neměli psát na facebook.

Takže třeba číslo na mobil na facebooku nemáte zadané?

Nemám na profilu uvedeno nic, co by nebylo nezbytně nutné pro chod. Mám tam e-mail, přes který se přihlašuji, a tím to končí. Slyšel jsem o případech, kdy někdo zadal adresu bydliště. Potom naspal status, že odjíždí někam na chatu a vrátil se 
k vykradenému domu.

Jak dlouho již facebook používáte?

Funguji na něm asi dva až tři roky. Snažil jsem se tomu dlouho vyhýbat. Trošku jsem zkoušel proti tomu 
i bojovat, ale zjistil jsem, že není šance.