Zároveň ale zdůraznil, že s „uprchlickými“ letáky, které měly rovněž poškodit Martina Starého v předvolební kampani, nemá nic společného. „Jednoznačně se vymezuji proti lživému tvrzení, že stojím za letáky s uprchlíky. Neschvaluji populistické letáky šířící paniku a nenávist,“ řekl Steklý.

Jeho letáky prý neměly nikoho poškodit, ale připomenout nesporná fakta a projekty Martina Starého v době, kdy byl starostou Kutné Hory.

„Není v nich přítomno jakékoliv osočení či nepravda, jen se udělal souhrn zajímavých titulků z článků a prohlášení běžně dostupných a zveřejněných ve veřejném mediálním prostoru. Je to autentické připomenutí a sumář projektů pana Starého. Z mého pohledu prezentace novinových titulků nemůže v běžné společnosti zakládat ani důvod k občanskoprávnímu sporu. Natož pak, že by tímto mohlo dojít k ovlivnění voleb, jak je poněkud účelově tvrzeno,“ řekl Steklý s tím, že se stranickým kolegům omluvil a nabídl rezignaci.

Podle Steklého šlo čistě o jeho soukromou aktivitu, o nichž spolustraníci z hnutí STAN a Šance pro Kutnou Horu nevěděli. Roznos letáků podle Steklého vyjde na dva tisíce korun.

„Chtěl jsem poukázat na kroky bývalého starosty Starého, které město zadlužují a uvádějí v chaos. Kroky, kde výsledkem je opakované rozpadnutí koalice. Vždy ze stejného důvodu. Mnohdy až megalomanské plány jako univerzita, lávka nebo čínská pěstírna hub, které nedopadnou, projekty, které stojí několikanásobně více, než bylo plánováno. Nevnímal jsem to jako protiprávní jednání a proto se nesnažím svoje „angažmá“ v této věci nějak zakrývat. Je mi líto kolegů, omlouvám se i občanům Kutné Hory,“ uzavřel Steklý.

close Falešný leták před komunálními volbami v Kutné Hoře v roce 2018. info Zdroj: DENÍK zoom_in

Lídr Města pro lidi Martin Starý je ale jiného názoru. Kvůli falešným letákům dokonce podal začátkem října trestní oznámení. „V uvedené věci probíhají nadále úkony vyšetřování,“ uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Podle informací Deníku to ale nebyl jediný krok, který Martin Starý za Město pro lidi podnikl. Uplynulý čtvrtek dokonce podal ke Krajskému soudu v Praze podnět na neplatnost voleb do městského zastupitelstva Kutné Hory. Soud jej však zamítl, protože dospěl k závěru, že navrhovatel není aktivně legitimován k podání návrhu. Jinými slovy, návrh byl zamítnut, protože byl podán neoprávněnou osobou. K soudu byl totiž podán jménem spolku, nikoliv volební strany.

V pátek, v poslední den, kdy šlo námitky k soudu ze zákona podat, už byly ale podány správně a Krajský soud v Praze se jimi bude zabývat. Volby se tak teoreticky mohou opakovat. „Případ falešných letáků v Kutné Hoře je bezprecedentním porušení demokratického průběhu voleb, které nás poškodilo," řekl Starý s tím, že služba kriminální policie a vyšetřování brzy vnese do případu jasno.

Lídryně STAN Silvia Doušová, která by se měla stát novou místostarostkou Kutné Hory, je přesvědčena, že letáky volby nikterak zmanipulovat nemohly. „Leták neobsahuje žádnou lež. Před čtyřmi lety se objevily letáky proti Šanci pro Kutnou Horu a také jsem z toho nedělali žádnou kauzu. I kdybychom těsně před volbami zveřejnili, kdo za falešnými letáky stojí. výsledky by to neovlivnilo. Všechno je to ale nezměřitelné,“ uvedla Doušová.

Ona samo to jako důvod k rezignaci nevnímá. „Není to něco, za co bych měla být veřejně pranýřovaná. Navíc jsem nechtěla zahodit několikaměsíční práci,“ doplnila Doušová s tím, že ze strany Steklého to vnímá jako podraz, kterým poničil především celou strategii předvolební kampaně a sice, že se v jejím rámci hnutí STAN nebude vymezovat vůči soupeřům.