Fandění? Až na čestné výjimky se do textů vloudí jen chabé a trochu prospěchářské, góóól!

Příjemnou atmosféru vytvoří pěti až osmičlenný „kotel“ druholigového Zenitu Čáslav, několik fandů futsalového FC Benago Zruč nad Sázavou a samozřejmě více či méně zaplněné ochozy kutnohorského zimního stadionu.

„Když se jakoby postupovalo do první ligy, atmosféra byla úplně jiná. Chodilo daleko víc lidí a bylo to lepší. I vzhledem k tomu, že čáslavský kotel má pár lidí, tak na to, kolik jich je, se snaží a vytváří celkem dobrou kulisu,“ okomentoval utkání na domácím stadionu hráč Zenitu Čáslav David Fikejz.

„Pro hráče je lepší, když slyší povzbuzování než pár výkřiků a nadávek. Pamatuji si, že když se postupovalo, tak nebylo skoro nic slyšet, teď když jsem byl v trestu a byl jsem se podívat na fotbal, seděl jsem na tribuně a byly slyšet spíš nadávky než fandění,“ postěžoval si Fikejz. Divit se tomu asi příliš nemůže, Zenit hraje již druhou sezonu v řadě o udržení v soutěži.

Jeho slova potvrdil také manažer Zenitu Čáslav Josef Stehlík. „Na prvním domácím utkání s Duklou Praha přišlo tisíc dvě stě lidí. Postupně návštěvnost klesala až ke zhruba čtyřem stovkám diváků. To je samozřejmě málo. Optimální by vzhledem k tomu, jak lidi chodí a nechodí na fotbal, bylo asi osm set lidí na zápas,“ poznamenal Stehlík s tím, že hodně záleží na počasí a jak mužstvo aktuálně hraje.

Sršni se na počasí příliš vymlouvat nemohou, stadion je útulně zastřešený. A nemají ani proč, návštěvy jsou tu spolu s Čáslaví nejvyšší v okrese, ale hlavně patří mezi největší v dané soutěži, druhé hokejové ligy.

„Minulou sezonu jsme měli průměr čtyři sta padesát diváků na zápas a letos to možná bude čtyři sta. Super návštěvna byla na derby s Kolínem asi tisíc dvě stě lidí a teď se to pohybuje od dvou do čtyř set. Záleží na tom, jak je to atraktivní a jestli je to ve středu nebo v neděli,“ vysvětlil manažer TJ Stadion Kutná Hora Vladimír Muras.

A projevy fandů? „Záleží na výkonech, když se mužstvu daří, tak diváky dokážou strhnout a ti vytvoří opravdu pěknou atmosféru, někdy to ale za moc nestojí. Jako ve středu (Kutná Hora prohrála s Nymburkem 0:3), diváky to moc nestrhlo,“ dodal Muras.

Svět sám o sobě jsou okresní fotbalové soutěže. Kdo čeká pohodovou vesnickou atmosféru s pivem v ruce, klobásou na tácku a sluncem v zádech, hodně se plete. Krmi nabídnou poctivou, fanoušky nesportovní a vulgární. Jeden křikloun vám dokáže znechutit jinak příjemné fotbalové odpoledne.

Projevy fanoušků jsou šílené

„Myslím, že fandění má velice chabou úroveň. Slyšet jsou fanoušci, kteří se jdou projevit v tom velice negativním směru, poněvadž to, co kolikrát slyšíte na hřišti, to je šílené,“ řekl okresní fotbalový rozhodčí Jiří Jirsa. Právě rozhodčí jsou první, okamžitou a neustálou obětí vesnických fotbalových křiklounů.

„Špatnou zkušenost mám třeba ze zápasu Horní Bučice – Vrdy. Krásné derby, na které přišlo tři sta lidí. Atmosféru hodně pokazili jen dva diváci, kteří od první minuty začali šíleným způsobem nadávat a hulákat a kritizovat,“ popsal jednu ze svých posledních soudcovských zkušeností Jirsa. Podle jeho názoru jsou na vině také pořadatelé, že podobné vulgarity strpí. „Kolikrát ale řvou i pořadatelé, a to je špatné,“ pokrčil rameny Jiří Jirsa.

Hlučnější diváckou kulisu vytvářejí z okresních soutěží hlavně ve Žlebech. V některých momentech dokonce připomíná i jistou formu fandění.

Žleby bouří, občas prý neobjektivně

„U nás je sice taková bouřlivější atmosféra, ne vždy je ale zcela objektivní,“ řekl s úsměvem trenér žlebských fotbalistů Libor Petříček. „Je to taky adekvátní tomu, jaký je průběh toho utkání, zda diváky dostane do varu herní kvalita nebo jiné výkony některých účastníků na hřišti,“ dodal Petříček s tím, že obecně je fandění na okrese spíše o vulgárním pokřikování, než o opravdovém fandění.

Podle záložníka Jana Ďoubala, hrajícího za Sokol Kaňk, pár sprosťáků u lajny k vesnickému fotbalu prostě patří. „Těch vyloženě sprostých se na každé vesnici najde tak pět, kteří trochu vybočují, ale to k tomu vesnickému fotbalu patří a tak se to musí brát,“ konstatoval Jan Ďoubal.

Nejhoršími fanoušky jsou podle jeho názoru paradoxně sami fotbalisté. „Nejhoršími diváky jsou aktivní hráči, kteří jsou v trestu nebo jsou zranění a jdou se podívat na své kamarády. To se nám stalo v Malešově, kde jsme hráli a sprostě tam pokřikovali na nás i na rozhodčího,“ řekl Ďoubal s tím, že férové pokřikování rozhodně nikomu nevadí a před pěknou diváckou kulisou, jako jsou derby se Sedlcem nebo s Malínem, se hraje rozhodně o mnoho lépe.

Kluby by měly zlepšit marketing

A jak fanoušky na okresní fotbal přitáhnout? Podle Ďoubala je to například v prezentaci klubů. „Pomohla by tomu lepší prezentace soutěže vůbec, ta není nic moc, nikde nejsou ani plakáty na zápasy. Pomohlo by tomu i to, kdyby se rozhodily termíny soutěží, devadesát procent oddílů hraje v sobotu ve stejný čas a to hodně ovlivňuje počty diváků.