Marně se rozhlížím po prostorách a hledám něco, co by vzdáleně připomínalo promítací plátno. Ale – vždyť venku jsem přece našla ceduli s upozorněním „Filmová zima – zde". Záhada je zanedlouho vyřešena – po optání jsem poslána dozadu do salónku, kde prozatím sedí podle mého počítání devět lidí.

Ihned u vstupu poznávám zástupkyně rádia Region – Terezou Čistotovou a Jaroslavu Indrovou. „Jsme rády, že se sem někdo z Kutnohorského deníku přišel podívat," říkají potěšeně.

Ptám se ihned na hlasovací lístky, když už se mi snažili ihned při vstupu podstrčit.
„Každý příchozí dostane hlasovací lístek. Tam vyplní svoje jméno a adresu a také označí jeden z nabídnutých filmů, který by rád viděl. Lístek potom hodí do správné urny," vysvětlila mi pravidla volby lidu Jaroslava Indrová.

Filmová zima Zbraslavice 1.3.2013

„Devět statečných"

Lidé sedí na svých místech a popíjejí kávu nebo pivo, v salónku se vznáší vůně bramboráčků. Jsem trochu zklamaná – na to, kolik je ve Zbraslavicích obyvatel mi devět návštěvníků přijde málo.

„Vždy když jsme konstatovali, že přišlo nemnoho lidí, byl minimální počet návštěvníků devět, jako tady. Nejvíce jsme jich měli v Divišově, kam přišlo asi osmdesát lidí. A potom ještě ve Višňové," popsala návštěvnost Tereza Čistotová.

Proč byly na Kutnohorsku vybrány právě Svatý Mikuláš a Zbraslavice? Další otázka, která mě doslova pálí na jazyku.

„Obce jsou vybírány náhodou. Většinou volíme takové, kde není kino, ale kde to zároveň žije," sdělily zástupkyně Regionu.

Návštěvníky salónku restaurace U Datla nakonec nejsou pouze obyvatelé Zbraslavic. Zavítali sem i manželé Renata a Pavel Jelínkovi z nedalekých Uhlířských Janovic.

Vděčnými návštěvníky putovního projektu Filmová zima jsou potom František a Olga Špimrovi. Ti vážili do Zbraslavic cestu až z Kolína.

„Jezdíme se takhle podívat na filmy různě po kraji už tři roky. Letos jsme se chtěli podívat až do Višňové. Manželka má totiž nedaleko blízké příbuzné. Nakonec jsme ale jeli sem do Zbraslavic," popsal svoji zálibu v putování za Filmovou zimou František Špimr.

Se svojí ženou Olgou si pochvalují také prostředí restaurace a oba se prý už moc těší, jaký film nakonec zde ve Zbraslavicích zvítězí. Mají samozřejmě svého favorita!

A nakonec se jim přání splnilo. Nejvíce hlasů – a i já jsem si tajně jeho vítězství přála – získává film Líbáš jako ďábel.

Filmová zima Zbraslavice 1.3.2013

Holubová na velbloudu

Po příští dvě hodiny si užívám skvělé gagy a lehký český humor. Pro mě největším zážitkem bylo sledovat paní Holubovou – svoji oblíbenou herečku – při útěku ze zajetí únosců. Jízda na velbloudu asi opravdu není žádná sranda!

A reakce závěrem? Film měl veliký úspěch. „Sice to nebyl náš favorit, hlasovali jsme pro jiný, ale nakonec jsme si film užili. Hlavně paní Holubovou, která se tu vyřádila," přiznává vesele Pavel Jelínek.

Podle úsměvů diváků to rozhodně nebyl ztracený večer. A podívat se zadarmo na pěkný film – no neberte to!