Letecká základna v Zaragoze byla svědkem ostré pohotovosti letištních hasičů a dalšího zainteresovaného personálů ve chvíli, kdy se chystal přistávat v rámci mezinárodního cvičení Trident Juncture 2015 lehký bitevník L-159 ALCA. Všem se ulevilo, když viděli poškozený letoun pojíždět směrem ke stojánce s čáslavskou leteckou technikou. „Tak závažné poškození letounu L-159 v historii jeho provozu zatím nepamatujeme," popsal nehodu velitel čáslavské jednotky Denis Dúbravčík. Také dodal, že pilot projevil výjimečnou rozvahu a zasloužil se tím o záchranu letounu. „Srážka, které pilot nemohl nijak zabránit, nastala ve chvíli, kdy po ukončení střeleb prováděl bezpečnostní kontrolu systémů," řekl.

„Otřes letounu při nárazu byl dost silný a zcela nečekaný. Poškození po střetu bylo značné, nemělo však naštěstí vliv na ovládání letounu a proto jsem se rozhodl pokračovat v letu," uvedl pilot Alky, který bravurně zvládl tuto situaci. „Nejtěžší rozhodnutí přišlo před přistáním, kdy se chování takto poškozeného stroje může rychle změnit. Připravený k okamžité katapultáži jsem se nakonec rozhodl přistát. A podařilo se to," doplnil

Pokud by bylo křídlo takovým způsobem poškozeno pouze o metr blíže k trupu letounu, patrně by to zcela znemožnilo další let a přistání a pilot by v takovém případě musel zvolit neodkladnou katapultáž.

Letoun má nyní v rukou pozemní technický personál, který jej připravuje na pozemní transport do České republiky. Na mateřské základně v Čáslavi se poté rozhodne o dalších postupech, které povedou k obnovení jeho provozuschopnosti.

Autor: Marek Maxim Švancara, 21. základna taktického letectva Čáslav