Ocenění za rok 2021 je spíše oceněním za delší časový úsek. Čtenáři Čáslavského zpravodaje totiž ocenili práci obou zvolených Čáslavanů za řadu minulých let.

Drahomíra Dušková Havlíčková je farářkou Českobratrské církve evangelické v Čáslavi. Jejím posláním je být s lidmi v jejich trápeních i radostech, v důležitých etapách života. Tuto činnost však přesahuje. Pomáhá dospělým, ale hlavně dětem, bez ohledu na víru. Důkazem je celá řada akcí. Třeba fair trade, tedy nabídka produktů férového obchodování s rozvojovými zeměmi. Tuto akci spojuje se sousedskými slavnostmi pod názvem Férová snídaně.

Věra Albrechtová (vlevo) s Martinou Formanovou (vpravo) v Kině Miloše Formana v Čáslavi.
Titul Čáslavan a Čáslavanka roku 2020 získali Václav Moravec a Eva Albrechtová

Také se podílí na předvánoční akci Vánoční krabice od bot, kdy děti dělají radost dětem, shromažďují dárečky do krabic od bot pro vrstevníky z chudých rodin. Farářka rovněž organizuje Noc kostelů, mezigenerační setkávání v kavárně Diakonie a řadu dalších akcí.

Pedagog, vědec a publicista Marek Lauermann je autorem řady publikací nejen o čáslavských židech, zmapoval jejich osudy i v rámci Kutnohorska. Je ředitelem Nadačního fondu dr. Dagmar Lieblové, jehož posláním je připomínat osobnosti, památky a kulturu židovské komunity nejen na Čáslavsku. Navazuje na úsilí dr. Lieblové, která věnovala celý svůj život připomínce obětí a nápravě křivd holocaustu.

Kino Miloše Formana v Čáslavi.
Kino Miloše Formana do nového roku chystá novinky, předpremiéry, setkání s herci

Výsledky jeho práce jsou vidět na akcích, které se svými spolupracovníky pravidelně pořádá v čáslavské synagoze, má také velký podíl na její opravě, která právě probíhá. Podílel se také na instalaci stolpersteine, tedy kamenů zmizelých, které byly odhaleny v říjnu loňského roku na památku čáslavských obětí holocaustu.

Návrhy na Čáslavany roku 2022 lze zasílat Čáslavskému zpravodaji v průběhu celého roku.