„Bylo to hezké a pěkně jim to vyšlo. Něco takového jsem viděl poprvé v životě,“ sdělil své dojmy Lukáš Verner.

A diváci přijeli z daleka. „Jsme z Pardubic, to jsme si s tátou nemohli nechat ujít, takové technické lahůdky nás fascinují,“ pokývali shodně hlavami Pavel i Jaroslav Strunovi z východočeské metropole.

Podle diváků se odstřel povedl

A technická lahůdka to skutečně byla. Podle slov vedoucího střelmistra Zdeňka Šobíška byl tento způsob demolice velkým rizikem. „Odstřel byl unikátní takřka ve všem. Byl to hazard od začátku až do konce. Nevím, jestli si dokážete představit házet dvěstětunové závaží z osmdesátimetrové výšky a trefit se na plochu deset krát deset metrů,“ uvedl sice spokojený, ale stále trochu nervózní Šobíšek a dodal, že mu není známo, že by se podobným způsobem již v České republice komín někdy odstřeloval.

Spolu s vrchním střelmistrem sledoval zánik komína takříkajíc z první linie také místostarosta Kutné hory Tomáš Benada. „Jsem z toho nadšený. Byl to hodně adrenalinový zážitek, když kolem nás dopadaly po explozi kameny,“ řekl se smíchem místostarosta.

Někteří přihlížející si však po pádu stavby spíše oddychli. „Povedlo se jim to perfektně. Jsem rád, že už je to konečně dole,“ sdělil viditelně potěšený František Tvrdík, vedoucí technického oddělení městského úřadu, které celou akci více než rok organizovalo.

Na konec téměř stometrového komína se však dalo dívat i s trochou sentimentu. „Stavěl jsem tam základy. Nevím proč, ho museli za miliony stavět a teď za miliony bourat,“ sledoval zasmušile ještě stále stojící výškovou stavbu Stanislav Štítský.

Kousek komína přistál až v okně

Po pádu poslední cihly přijde zcela určitě čas také na počítání škod. Některé úlomky z komína totiž dopadly, přes všechna opatření střelmistrů, přeci jen o malinko dál než měly. „Byli jsme venku a dívali se, když jsme se vrátili, našli jsme poškozený rám okna a pod ním ležící ostrý šedivý kámen,“ uvedla Věra Hyková a ukazovala prstem na prasklinu v plastovém rámu okna. Při bližším pohledu přibližně pěticentimetrový kámen skutečně připomíná materiál, ze kterého byl komín postaven. Je velké štěstí, že úlomek, zřejmě odpálený výbuchem do velké dálky, nikoho nezasáhl.

Odstřel byl celkově pojištěn na dvacet milionů korun a podle slov místostarosty Benady se nebude jednat o jedinou újmu na majetku, kterou bude třeba uhradit. Na několika místech totiž došlo rovněž k proražení střechy výrobních hal sousedících s komínem. Poškozeným teď zbývá obrátit se na městský úřad, který jejich případné požadavky zpracuje.