VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FOTO: Přednáška Aleše Knápka připomněla bitvu u Čáslavi

Čáslav – „Bitva u Čáslavi v roce 1618", to bylo téma přednášky Aleše Knápka, která se konala 14. června ve výstavní síni na náměstí Jana Žižky z Trocnova. Zorganizoval ji Muzejní a vlastivědný spolek „Včela Čáslavská" ve spolupráci s Městským muzeem a knihovnou Čáslav.

16.6.2016
SDÍLEJ:

Přednáška „Bitva u Čáslavi v roce 1618“ v podání Aleše Knápka,Foto: Vladimír Havlíček

V rámci přednášky se uskutečnila přímo v sále mimořádná výstava drobných mincovních nálezů spojených s třicetiletou válkou, nalezených nedávno u blízkých Horušic. Mince pocházejí ze začátku třicetileté války, žádná z nich není české provenience. Poctivý nálezce je objevil v rozsypu u křížení úvozových cest. Vypadá to, že byly vysypány z měšce jezdce na koni, cesta se totiž zvedá do kopce na hřeben Železných hor. Již nezjistíme, jestli byly mince ztraceny žoldnéřem, verbířem, obchodníkem, to zůstane tajemstvím.

První velká bitva třicetileté války se odehrála v těsném sousedství Čáslavi, v prostoru Horek a Bratčic. Utkali se zde vojáci stavovské armády s vojáky císařskými, a to vše v přibližně šestidenním krutém utkání. Bylo masivně používáno dělostřelectvo, byly vybudovány polní pevnůstky se sítí okopů, oboustranné výpady a útoky byly mimořádně agresivní i na svou dobu. Dalším prvenstvím bylo, že to byla pravděpodobně první zákopová válka v historii.

Povědomí o této bitvě přežívá u místních dodnes. U Bratčic, směrem na Potěhy, stojí kaplička na památku obětem bitvy. V roce 2008 se uskutečnilo na bratčickém hřbitově slavnostní vysvěcení „Pietního parku" s památníkem na tuto bitvu. Byly zde nainstalovány čtyři dřevěné kříže s nerezovými zvony, na nichž jsou vyryty křížky jako vzpomínka na vyhaslé životy a nápisy připomínající tuto krvavou událost. Na prvním křížku je nápis ,,Válka třicetiletá a hořkost po věky", na druhém „Zde šly kroky vojáků války třicetileté", na třetím „Stačí chvilku postát a tiše povzdechnout" a na posledním je nápis „ Zde šli vojáci, aby přišel mír".

Aleš Knápek z havlíčkobrodského regionálního muzea je v odborných kruzích pokládán za nejuznávanějšího historika na období třicetileté války. Poutavou formou popsal čáslavskou bitvu, při které podle historických pramenů přišlo o život na dvě stovky císařských vojáků a přibližně osmdesát členů vojska stavovského. 

Autor: Vladimír Havlíček

Autor: Redakce

16.6.2016
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Závody hasičů v běhu na rozhlednu Vysoká
46

OBRAZEM: Hasiči soutěžili v běhu na rozhlednu

Slavnostní sklizeň vinice Pod Barborou v Kutné Hoře
42

Vinohrad Pod Barborou vydal plody letošní sezóny

Komise musely řešit neplatné voličské průkazy, ale i stěhování

Střední Čechy – Vše probíhalo standardně. Přesně s těmito slovy se ohlédla za hlasováním během parlamentních voleb ve Středočeském kraji Eva Jůzová, vedoucí oddělení správních agend Krajského úřadu Středočeského kraje. Podle jejích slov se na hejtmanství nedostaly informace o tom, že by se odehrálo něco mimořádného. „Nevíme o tom, že by někde zasahovala policie,“ konstatovala Jůzová k dění ve volebních místnostech.

FOTOGALERIE: Právě jsme se narodili!

Kutnohorsko /HLASOVÁNÍ/ - Vážení rodiče, díky vstřícnosti obou porodnic v Čáslavi a v Kolíně vám na našich stránkách přinášíme fotky nejmladších obyvatel regionu. Každý týden naši fotografové objíždějí spolupracující porodnice a fotí nově narozená miminka.

OBRAZEM: Druhý den parlamentních voleb na Kutnohorsku

Kutnohorsko - Přinášíme vám fotografie z volebních místností na Kutnohorsku i druhý volební den.

Lídr lidovců je v klidu, rodina ale ne

Kutná Hora – Není mnoho lídrů, kteří ještě nemají odvoleno. Jednička středočeské kandidátky KDU-ČSL, sociolog a poslanec Ivan Gabal, ale vše nechává na sobotu, kdy půjde volit s celou rodinou. Pátek strávil v Praze. A Deníku se svěřil, že po měsíci vstávání absentoval, takže volební skládačky vyrazil na Zličín rozdávat jen tým jeho spolupracovníků, který nazývá odvážnými kluky a holkami. I když sám na místě nebyl, ví, co se odehrávalo. „Zvládli rozdat 600 kusů; zájem asi roste a bude slušná účast,“ konstatoval.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení