Sundávalo se totiž kompletní lešení a přivážely sedačky na divadelní balkony, které byly na repasi v Černé Hoře u firmy Reno design.

"Na stavbě se podílí hned několik subjektů, tak je třeba vše velmi pečlivě koordinovat. Právě se chystáme na zakončení třetí etapy rekonstrukce Dusíkova divadla. V minulosti se tato národní kulturní památka, která je dokonce starší než Národní divadlo v Praze, mimo jiné dočkala moderní přístavby s Novou scénu, moderním sociálním zázemím a divadelní kavárnou. Při poslední etapě prací tak konečně došlo na to nejcennější – historický divadelní sál," popsala aktuální dění v Dusíkově divadle Lada Bartošová.

Z prohlídky Dusíkova divadla v Čáslavi.
OBRAZEM: Od sklepa až po střechu. Podívejte se do Dusíkova divadla v Čáslavi

Diváci poprvé usednou v krásně zrenovovaném sále Dusíkova divadla v polovině března. Termín slavnostního otevření bude ještě upřesněn, každopádně první představení pro abonenty se uskuteční v neděli 20. března. "Kdo by si chtěl místo v jednom z nejkrásnějších a nejstarších divadel v Čechách zajistit předem, může si už nyní zakoupit předplatné na abonmá, které nabízí velice příjemný program," uvedla ředitelka.

V průběhu rekonstrukce se podařilo odhalit místa a věci, o kterých prý vedení divadla nemělo doposud vůbec zdání. Jde například o bronzovou linku kolem portálu (tu nově uvidí i návštěvníci, protože došlo k jejímu obnovení) nebo zjištění, že nad portálem - v části nad městským znakem - jsou podpisy historicky všech řemeslníků, kteří se od roku 1923 na stavbě a opravách podíleli.

"To jsme samozřejmě nechali zachované pro další generace. Také se ukázalo, že divadelní sál byl původně lehce do růžova, což jsme po konzultaci s památkáři nerealizovali a barevností se drželi toho, na co je veřejnost zvyklá," doplnila Lada Bartošová. Ta zároveň ocenila i přístup vedení města, které dalo rekonstrukci jednoznačnou podporu.

Tylovo divadlo v Kutné Hoře: osvětlovací a zvuková kabina.
OBRAZEM: Od sklepa až po střechu. Podívejte se do Tylova divadla v Kutné Hoře

"Současná situace kultuře nepřeje a provoz divadla by v uplynulých měsících nemohl plnohodnotně fungovat, rozhodně ne v kladných číslech. Proto jako provozovatel objektu divadla velmi oceňuji odhodlání, se kterým se vedení města pustilo do poslední etapy rekonstrukce Dusíkova divadla a využilo tak ve svůj prospěch tuto zvláštní dobu. Paušálně se dá říct, že naopak my jsme využili covid ve svůj prospěch, nečekali jsme a čas, po který by divadlo bylo ztrátové využili na sto procent. Za to patří vedení města Čáslav veliký dík. Momentálně se jediným problémem zdá být dodávka některých speciálních technologií, protože jako například v automobilovém průmyslu, tak i v tomto oboru je problém se zásobováním. Ale víme, že poslední součástka před pár dny vyplula z Austrálie, tak by vše mělo dobře dopadnout," uzavřela Lada Bartošová.

Třetí etapa rekonstrukce Dusíkova divadla v Čáslavi
Po zakončení třetí etapy rekonstrukce se Dusíkovo divadlo dočká nové elektroinstalace, generální opravy, zrestaurování všech hodnotných prvků interiéru (štuky, zlaté zdobné prvky, maskarony aj.), repase sedaček, nových podlah a také nové jevištní technologie. Po sundání lešení dojde ještě k úpravám na jevišti, pokládce nových koberců a instalaci repasovaných sedaček a veškerých technologií světlo/zvuk. Veškeré práce by měly být zakončené v průběhu ledna, v únoru se pak budou dělat zkoušky technologií, instalace opon a případné nedodělky a v březnu bude Dusíkovo divadlo slavnostně otevřeno.