Jaká byla motivace k tak náročnému, ale nádhernému koníčku? „Pavel vždycky modelařil. Nejdříve vyráběl plastikové modely - letadla a lodě, později ho chytlo modelářství papírové, hlavně různé stavby. Kupovala jsem mu vystřihovánky, a jak se začaly objevovat betlémy, kupovala jsem i ty, do roku 1989 jich ale moc nebylo. V 90. letech začalo betlémů přibývat, tak jsem občas nějaký koupila. A postupně jsme kupovali další a další a také z jiných materiálů. Občas jsme je dostávali jako dárky a najednou se z toho stala velká láska," prozradila Marta Šenkapounová. a dodala

„Teď už nějaký betlém koupíme jen výjimečně, není kam je dávat a také finančně je to náročný koníček. Ale občas neodoláme a také nás občas někdo obdaruje. Pavel preferuje papírové, ty ho baví a uklidňuje ho vystřihování. Nejvíce nás baví betlémy z různých míst - alespoň máme pocit, že se touto formou dostáváme někam na výlet.“

Ondřej Bastl.
Sběratel Ondřej Bastl vlastní několik tisíc medvědů, jeden pochází až z Aljašky

V rodinné sbírce se najde také celá řada zajímavostí. Například betlém od Cyrila Boudy z roku 1969. Marie je Marta Kubišová, Josef je Alexander Dubček, hráč na basu Josef Smrkovský.

Nebo Apple betlém. Tento vánoční jablečný betlém připravili ve formě papírové vystřihovánky redaktoři nizozemského magazínu onemorething.nl. Před Apple Storem leží na slámě narozený iPad, u kterého stojí Steve Jobs se Stephenem Wozniakem. Dary, coby tři králové přinášejí známí Apple-pozitivní žurnalisté David Pogue, Walt Mossberg a John Gruber a zapomenuto nebylo ani na Phila Schillera, Tima Cooka a Jonathana Iva.

Děti milují betlémy zvířátkové. „Já mám zase ráda betlémy z různých materiálů, hlavně přírodních - šustí, sláma, sisál, sklo, abaka, dřevo, cín, měď, vosk, pedig, papírový „pedig“, textil, kůže, keramika, drát, korálky, mýdlo, sádra.., baví mě totiž zpracování různých materiálů,“ uvedla sběratelka z Chotusic.

Sběratel sportovních suvenýrů Antonín Vydra. Foto: archiv Antonína Vydry
Řidič autobusu Antonín Vydra: Ke sbírání sportovních suvenýrů mě přivedl syn

A těch druhů materiálu není rozhodně málo. Šenkapounovi mají ve sbírce betlémy vyšívané, háčkované, pletené, z paličkované i šité krajky, drátované, technikou quilling, z rybích šupin či z tepané mědi. Dále vlastní betlémy v makovici, kokosovém ořechu, vlašském ořechu, lískovém oříšku či v mandli. A také v krabičce od zápalek, některé až z Peru, nebo zápalky ozdobené betlémem.

V rodinné sbírce najdete také přívěsky jako betlém, magnetky a spoustu ozdobiček. „Něco si dělám sama, ale všechno nelze stihnout ani umět, a tak kupuji to, co sama neumím nebo časově nezvládám. A také vím, že v každé práci dělané s láskou, zůstává něco z autora. Tak mám doma spoustu upomínek na šikovné a milé lidi,“ popsala Marta Šenkapounová.

Sbírka betlémů rodiny Šenkapounových je vytvořena a udržována s pečlivostí a hlavně s láskou. Nezbývá, než držet palce, aby se rozrůstala o další unikátní kousky, ale především popřát celé rodině hodně štěstí a zdraví!