Symbolický plamínek zapaluje každoročně v jeskyni Narození Ježíše Krista v Betlémě zástupce skautů, poté ho rozvážejí téměř po celé Evropě. Naši skauti převzali Betlémské světlo na rakouském hraničním přechodu Reintal - Břeclav v neděli 12. prosince. Odtud ho převezli do Brna a předali v katedrále sv. Petra a Pavla do rukou brněnského diecézního biskupa Vojtěcha Cikrleho. Letošními světlonoši se stali skaut z jihomoravských Lužic a skautka z Břeclavi. Od 18. prosince bylo světlo rozváženo po celé republice.

Z rozdávání betlémského světla na kutnohorském Palackého náměstí.
PODÍVEJTE SE: V Kutné Hoře na náměstí rozdávali skauti Betlémské světlo

A kde se vzala tradice předávání Betlémského světla, plamínku symbolizujícího věčné světlo v našich duších? Světýlko je zapáleno v místě narození Ježíše Krista v Betlémě a putuje napříč Evropou. Myšlenka šíření předvánočního pokoje a míru vznikla v Rakousku před více než třiceti lety a následně se rozšířila po celé Evropě. Tak byla založena novodobá vánoční tradice.

Úplně poprvé plamínek přicestoval letadlem do Lince v Rakousku, kde se stal součástí vánoční sbírky na pomoc znevýhodněným dětem. K nám se Betlémské světlo poprvé dostalo prostřednictvím exilových skautů a skautek již v prosinci 1989 a bylo předáváno pod sochou sv. Václava v Praze.

Při předávání Betlémského světla na čáslavském náměstí panovala pohoda a dobrá nálada. Kdo si nepřinesl vlastní lampičku, nebyl o světýlko ochuzen. Skauti mu ho dali do vlastních sklenic, ozdobených skautskými a vánočními motivy. A navíc, každá sklenice byla originál! Nechyběly ani vánoční perníčky. Betlémské světlo je symbol míru a porozumění mezi národy, úspěšně ho šíří také čáslavští skauti a skautky!